Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od dnia 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru w wysokości przysługującej ostatniego dnia lutego roku kalendarzowego, w którym przeprowadza się waloryzację przez wskaźnik waloryzacji. W wyniku przeprowadzonej waloryzacji kwota świadczenia nie może ulec obniżeniu (art. 88 ustawy emerytalnej).
Zgodnie z komunikatem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 lutego 2024 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2024 r. (Mon. Pol. poz. 114), wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%.
Ważne: Od 1 marca 2024 r. waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych polega na podwyższeniu tych świadczeń w wysokości przysługującej w dniu 29 lutego 2024 r. wskaźnikiem waloryzacji w wysokości 112,12%. |
W wyniku waloryzacji od 1 marca br.:
Zmiana wysokości emerytur i rent w ramach waloryzacji następuje z urzędu, a jeżeli wypłata świadczenia była wstrzymana - po jej wznowieniu, z uwzględnieniem wszystkich kolejnych waloryzacji i waloryzacji dodatkowych, przypadających w okresie wstrzymania wypłaty.
Decyzje dotyczące waloryzacji emerytur i rent sporządzone z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego mogą zamiast podpisu zawierać nadruk imienia i nazwiska wraz ze stanowiskiem służbowym osoby upoważnionej do ich wydania.
Podanym wyżej wskaźnikiem waloryzacji podlegają również m.in.:
Podwyższeniu od 1 marca 2024 r. uległy również kwoty maksymalnego zmniejszenia emerytur i rent. Przypominamy, że w razie osiągania przez świadczeniobiorcę przychodu w kwocie przekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS (od 1 marca do 31 maja 2024 r. jest to miesięcznie kwota 5.278,30 zł), nie wyżej jednak niż 130% tej kwoty (od 1 marca do 31 maja 2024 r. jest to miesięcznie kwota 9.802,50 zł), świadczenie ulega zmniejszeniu o kwotę przekroczenia, nie większą jednak niż kwota maksymalnego zmniejszenia (art. 104 ust. 8 ustawy emerytalnej). Jeśli zaś uzyskiwany przychód jest wyższy niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS, świadczenie emerytalno-rentowe podlega zawieszeniu (art. 104 ust. 7 ustawy emerytalnej). Nie dotyczy to osób mających ustalone prawo do emerytury, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny. Od 1 marca 2024 r. kwoty maksymalnych zmniejszeń wynoszą:
Ponadto od 1 marca br. podwyższeniu uległy kwoty przychodu mające wpływ na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia przedemerytalnego.
Zwracamy uwagę! Wymienione wyżej świadczenia po waloryzacji i inne podajemy w dodatku dołączonym do niniejszego numeru UiPP pt. "Wskaźniki i stawki".
|