Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad chorym pełnoletnim dzieckiem
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad chorym pełnoletnim dzieckiem

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 17 (563) z dnia 1.09.2022

Pracownica ma dwoje dzieci w wieku 7 i 21 lat. Starsze z dzieci pod koniec sierpnia 2022 r. przeszło zabieg chirurgiczny i po wypisaniu ze szpitala będzie wymagało opieki drugiej osoby. Czy pracownica, przyjmując, że otrzyma zaświadczenie lekarskie o konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, będzie mogła ubiegać się o zasiłek opiekuńczy skoro dziecko to jest już osobą dorosłą?

Tak, pełnoletniość chorego dziecka nie jest negatywną przesłanką przy ubieganiu się o zasiłek opiekuńczy.

Z zasiłku opiekuńczego może skorzystać pracownik, który został zwolniony od wykonywania pracy w celu sprawowania osobistej opieki m.in. nad chorym dzieckiem. O konieczności zapewnienia opieki choremu dziecku decyduje lekarz leczący dziecko, wystawiając w tym celu zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA. Dokument ten, wraz z formularzem Z-15A "Wniosek o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem", jest podstawą do przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego.

Ustawa zasiłkowa różnicuje uprawnienia do zasiłku opiekuńczego w zależności od wieku dziecka:

wiek chorego dziecka zasiłek opiekuńczy przyznawany jest limit zasiłku opiekuńczego
nie ukończyło 14 lat w ramach opieki nad chorym dzieckiem w wieku do 14 lat
(art. 32 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej)
nie dłużej niż 60 dni w roku kalendarzowym
ukończyło 14 lat w ramach opieki nad innym chorym członkiem rodziny
(art. 32 ust. 1 pkt 3 ustawy zasiłkowej)
nie dłużej niż 14 dni w roku kalendarzowym

Podane w tabeli limity są niezależne od liczby osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz wymagających opieki (tj. dzieci i innych członków rodziny). Przy czym w danym roku kalendarzowym limit 60 dni obejmuje wszystkie dni sprawowanej opieki nad dziećmi (zdrowymi, chorymi i niepełnosprawnymi) i innymi chorymi członkami rodziny.

Ważne: Za członków rodziny, nad którymi sprawowanie opieki uprawnia do zasiłku opiekuńczego, uważa się małżonka, rodziców, rodzica dziecka, ojczyma, macochę, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku powyżej 14 lat, jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki (art. 32 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Powołany przepis nie określa górnej granicy wieku dziecka, stąd też konieczność opieki nad chorym, dorosłym już dzieckiem, nie wyklucza rodzica - pracownika z ubiegania się o wypłatę zasiłku opiekuńczego. Warunkiem jest jednak pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym. Uważa się, że został on spełniony również, gdy pracownik pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z chorym tylko przez okres choroby. Ponadto w czasie sprawowania tej opieki nie może być innych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, mogących zapewnić tę opiekę, tzw. domowników (art. 34 ustawy zasiłkowej). ZUS w komentarzu do ustawy zasiłkowej wymienił osoby, których nie zalicza się do domowników, o czym pisaliśmy m.in. w UiPP nr 15/2022, str. 61.

Jeśli więc lekarz leczący pełnoletnie dziecko pracownicy z pytania uzna, iż po wypisaniu go ze szpitala wymaga ono opieki ze strony matki i wystawi jej w tym celu zaświadczenie lekarskie, to nie ma przeciwwskazań, aby przyznać pracownicy zasiłek opiekuńczy. Oczywiście przyjmując, że wraz z ojcem dziecka nie wykorzystali jeszcze w bieżącym roku pełnego przysługującego im limitu zasiłku opiekuńczego.

Przykład

Przyjmujemy założenia z pytania oraz dodatkowo, że mąż pracownicy w styczniu i kwietniu 2022 r. korzystał łącznie przez 21 dni z zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorym 7-letnim dzieckiem, a w maju 2022 r. przez 4 dni sprawował opiekę nad chorą żoną.

Zakładamy, że dziecko pracownicy (w wieku 21 lat) zostanie wypisane ze szpitala 5 września 2022 r. W związku z tym, że po zabiegu chirurgicznym będzie wymagało opieki, lekarz leczący na tę okoliczność wystawi pracownicy zwolnienie lekarskie ZUS ZLA na okres od 5 do 18 września 2022 r. (14 dni). Pracownica we wniosku Z-15A oświadczy m.in. że w czasie sprawowania opieki nie ma innego domownika mogącego zaopiekować się dzieckiem oraz że w bieżącym roku drugi rodzic dziecka otrzymał zasiłek opiekuńczy za 21 dni z tytułu opieki nad chorym dzieckiem do lat 14 oraz za 4 dni z tytułu opieki nad chorym członkiem rodziny.

Na podstawie ww. dokumentów pracodawca ustali pracownicy prawo do zasiłku opiekuńczego tylko za okres od 5 do 14 września 2022 r., czyli za pozostałe 10 dni (14 dni - 4 dni) z limitu 14 dni przysługujących jej i mężowy z tytułu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny. Tym samym limit ten w bieżącym roku zostanie w pełni wykorzystany. Dni opieki przypadające od 15 od 18 września 2022 r. (4 dni) pracodawca potraktuje jako nieobecność usprawiedliwioną bez prawa do wynagrodzenia i zasiłku.

W razie potrzeby rodzice w 2022 r. będą mogli skorzystać z zasiłku opiekuńczego już tylko na młodsze dziecko w wymiarze do 25 dni (60 dni - 21 dni - 4 dni - 10 dni).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.