Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Ustalenie okresu zasiłkowego w razie niezdolności do pracy przypadającej ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Ustalenie okresu zasiłkowego w razie niezdolności do pracy przypadającej na okres ciąży

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 12 (558) z dnia 10.06.2022

Pracownica od 1 grudnia 2021 r. jest nieprzerwanie niezdolna do pracy z powodu choroby, przy czym absencja chorobowa przypadała/przypada na okres ciąży do 8 stycznia 2022 r. (w tym dniu nastąpiło poronienie) oraz od 5 maja 2022 r. Jak liczyć okres zasiłkowy?

Pracownica, której niezdolność do pracy z powodu choroby przypada na okres ciąży, jest uprawniona do świadczeń chorobowych nie dłużej niż przez 270 dni. Do tego okresu wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej absencji chorobowej, a także poprzedniej niezdolności do pracy, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.

Ważne: Do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresów niezdolności do pracy przypadających przed przerwą nie dłuższą niż 60 dni, jeżeli po przerwie niezdolność do pracy wystąpiła w trakcie ciąży.

Tak wynika z art. 8 ust. 1 i art. 9 ust. 1 i 2 ustawy zasiłkowej. Jako przerwę w niezdolności do pracy należy rozumieć okres pomiędzy kolejnymi absencjami chorobowymi, w czasie którego pracownik był zdolny do pracy (nie chodzi zatem o samą tylko przerwę w wystawianiu zwolnień lekarskich).

ZUSJak czytamy w komentarzu ZUS do ustawy zasiłkowej: "(...) Jeżeli niezdolność do pracy przypadająca na okres ciąży wystąpi bezpośrednio po wcześniejszej niezdolności do pracy ubezpieczona ma prawo do okresu zasiłkowego łącznie przez okres do 270 dni.". Ponadto do jednego okresu zasiłkowego wliczane są również poszczególne okresy niezdolności do pracy w trakcie ciąży, pomiędzy którymi przerwa nie przekracza 60 dni (tj. gdy przed i po przerwie niezdolność do pracy przypada na okres ciąży).

Nowy okres zasiłkowy rozpoczyna się wówczas, gdy przerwa pomiędzy niezdolnościami do pracy:

  • przekracza 60 dni,
  • nie przekracza 60 dni, ale niezdolność do pracy przed przerwą nie występowała w trakcie ciąży, a po przerwie występuje.

Jeśli pracodawca ma wątpliwości w zakresie ustalenia pracownikowi okresu zasiłkowego, o pomoc w tej sprawie może wystąpić do ZUS, wysyłając formularz ZAS-64.

Dodajmy, że jeśli po wyczerpaniu zasiłku chorobowego pracownica jest nadal niezdolna do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie tej zdolności, to może ona wystąpić do ZUS o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego (art. 18 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Przysługuje ono przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy.

Zwracamy uwagę! Z tytułu niezdolności do pracy przypadającej na okres ciąży pracownica jest uprawniona do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru. W przypadku pracownicy, o której mowa w pytaniu, ww. świadczenia w takiej wysokości przysługiwały jej do dnia poronienia ciąży, a następnie od dnia, od którego zostało wystawione zwolnienie lekarskie potwierdzające kolejną ciążę. Z uwagi na wczesny etap ciąży, która została poroniona, najprawdopodobniej pracownica z pytania nie nabyła prawa do zasiłku macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni z tytułu urodzenia martwego dziecka (przysługiwałby jej, gdyby uzyskała odpis skrócony aktu urodzenia dziecka). Pracownica choruje nieprzerwanie od 1 grudnia 2021 r. W związku z tym, iż w niezdolności do pracy nie wystąpił ani jeden dzień przerwy, przysługujący jej obecnie 270-dniowy okres zasiłkowy należy liczyć od 1 grudnia 2021 r. Pracodawca mógłby otworzyć nowy 270-dniowy okres zasiłkowy, gdyby aktualna absencja chorobowa wystąpiła po przerwie (choćby jednodniowej), w czasie której pracownica byłaby zdolna do pracy.

Przykład

Przyjmujemy założenia z pytania oraz że pracownica dotychczas otrzymała następujące zwolnienia lekarskie:

  • od 1 grudnia 2021 r. do 31 stycznia 2022 r. (łącznie 62 dni) oraz od 1 maja do 19 czerwca 2022 r. (łącznie 50 dni) wystawiane przez lekarza ginekologa z kodem literowym "B",
  • od 1 lutego do 30 kwietnia 2022 r. (łącznie 89 dni) wystawiane przez lekarza psychiatrę.

Za wskazane okresy niezdolności do pracy pracownica otrzymała/otrzyma:

  • wynagrodzenie chorobowe od 1 grudnia 2021 r. do 8 stycznia 2022 r. (39 dni) w wysokości 100% podstawy wymiaru,
  • wynagrodzenie chorobowe od 9 stycznia do 2 lutego 2022 r. (25 dni) w wysokości 80% podstawy wymiaru,
  • zasiłek chorobowy od 3 lutego do 30 kwietnia 2022 r. (87 dni) w wysokości 80% podstawy wymiaru,
  • zasiłek chorobowy od 1 maja do 19 czerwca 2022 r. (50 dni) w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Na dzień 19 czerwca 2022 r. pracownica wykorzysta w sumie 201 dni okresu zasiłkowego (39 dni + 25 dni + 87 dni + 50 dni), a do wykorzystania pozostanie jej jeszcze 69 dni (270 dni - 201 dni), które upłyną 27 sierpnia 2022 r. (przy założeniu nieprzerwanej absencji chorobowej). W razie dalszej niezdolności do pracy może ona wystąpić o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.