Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Ograniczenie wysokości zasiłku chorobowego wypłacanego po ustaniu zatrudnienia
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Ograniczenie wysokości zasiłku chorobowego wypłacanego po ustaniu zatrudnienia

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 11 (557) z dnia 1.06.2022

Wysokość zasiłku chorobowego wynosi odpowiednio 80% lub 100% podstawy wymiaru i jest on wypłacany za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy (art. 11 ustawy zasiłkowej), z zachowaniem limitu jego płatności, który po ustaniu zatrudnienia wynosi co do zasady maksymalnie 91 dni (art. 8 ustawy zasiłkowej). Na temat ustalania okresu wypłaty zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia pisaliśmy w UiPP nr 6/2022, str. 31.

Do obliczenia podstawy wymiaru świadczenia chorobowego przyjmuje się przeciętne miesięczne wynagrodzenie uzyskane przez pracownika za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, a jeśli zatrudnienie trwa krócej - za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia. Tak stanowi art. 36 ust. 1 i 2 ustawy zasiłkowej. W tym wynagrodzeniu, po ustaniu zatrudnienia, uwzględnieniu podlegają składniki wynagrodzenia, od których została pobrana składka na ubezpieczenie chorobowe, bez względu na to czy przysługiwały one, czy też nie za okresy absencji chorobowych.

Przepisy ustawy zasiłkowej określają maksymalną wysokość podstawy wymiaru zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia, która nie może być wyższa niż 100% przeciętnego wynagrodzenia (art. 46 ustawy zasiłkowej). Kwotę tę ustala się miesięcznie, poczynając od 3. miesiąca kwartału kalendarzowego, na okres 3 miesięcy, na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, ogłaszanego dla celów emerytalnych. 

Wskazniki i stawki Kwoty ograniczenia podstawy wymiaru
zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia podajemy w serwisie www.wskazniki.gofin.pl

Nowe wskaźniki Ulega ona zmianie od 1 grudnia, 1 marca, 1 czerwca, 1 września i nie jest pomniejszana o kwotę odpowiadającą 13,71%. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie, o którym mowa, w I kwartale 2022 r. wyniosło 6.235,22 zł (Mon. Pol. z 2022 r. poz. 469).

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia 2022 r. nie może być wyższa niż 6.235,22 zł.

Tak jak w trakcie trwania ubezpieczenia chorobowego, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego po ustaniu tego ubezpieczenia nie może być niższa niż gwarantowana najniższa podstawa, która w przypadku zatrudnionego na cały etat równa jest kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę pomniejszonego o kwotę odpowiadającą 13,71% tego wynagrodzenia (art. 45 ust. 1 ustawy zasiłkowej). W 2022 r. kwota najniższej podstawy wymiaru dla pracownika pełnoetatowego wynosi 2.597,33 zł (3.010 zł - 412,67 zł). W przypadku pracownika niepełnoetatowego, kwota ta ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Przykład

Z pracownikiem rozwiązano umowę o pracę z dniem 31 maja 2022 r. Osoba ta jest niezdolna do pracy z powodu choroby od 16 maja do 30 czerwca 2022 r. (46 dni). Przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od maja 2021 r. do kwietnia 2022 r. stanowiące podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego za 16 dni maja 2022 r. wyniosło 7.766,10 zł (kwota pomniejszona o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika). Stawka dzienna wynagrodzenia chorobowego wynosiła 207,10 zł (7.766,10 zł : 30 = 258,87 zł; 258,87 zł x 80% = 207,10 zł).

Począwszy od 1 czerwca 2022 r. podstawa wymiaru zasiłku chorobowego zostanie przez ZUS ograniczona do kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z I kwartału 2022 r., tj. do kwoty 6.235,22 zł. Stawka dzienna zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia wynosi 166,27 (6.235,22 zł : 30 = 207,84 zł; 207,84 zł x 80% = 166,27 zł).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.