Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Podział limitu zasiłku z tytułu opieki nad chorym ojcem ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Podział limitu zasiłku z tytułu opieki nad chorym ojcem pomiędzy pracownika i jego rodzeństwo

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 9 (555) z dnia 1.05.2022

Ojciec pracownika jest osobą schorowaną i często potrzebuje opieki, którą na co dzień sprawuje siostra pracownika. Ostatnio ZUS odmówił jej zasiłku opiekuńczego na chorego ojca, uzasadniając to wykorzystaniem w bieżącym roku limitu 14 dni, w których opiekowała się nie tylko chorym ojcem, ale również mężem. Czy w razie ewentualnej opieki sprawowanej przez pracownika będzie on mógł ubiegać się o ten zasiłek? Nadmieniamy, że pracownik mieszka w innej miejscowości niż jego ojciec.

Jeśli pracownik spełni warunki niezbędne do nabycia prawa do zasiłku opiekuńczego, to tak, z tym że w zmniejszonym limicie, co wyjaśniamy poniżej.

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, które zostały zwolnione od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki m.in. nad innym chorym członkiem rodziny (art. 32 ust. 1 pkt 3 ustawy zasiłkowej). Do członków rodziny ustawa zasiłkowa zalicza małżonka, rodziców, rodzica dziecka, ojczyma, macochę, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku powyżej 14 lat - jeżeli w okresie sprawowania opieki pozostają z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym. Jak wyjaśnia ZUS w komentarzu do ustawy zasiłkowej, warunek pozostawania we wspólnym gospodarstwie domowym z chorym członkiem rodziny, uważa się za spełniony także wówczas, gdy ubezpieczony pozostaje z nim we wspólnym gospodarstwie domowym tylko przez okres choroby.

Ponadto dla nabycia prawa do tego zasiłku wymagane jest, aby w czasie sprawowania opieki poza ubezpieczonym nie było innych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym mogących zapewnić opiekę choremu (art. 34 ustawy zasiłkowej).

Zasiłek opiekuńczy przysługuje w ciągu roku kalendarzowego przez ściśle określony czas. Z tytułu opieki nad chorym członkiem rodziny świadczenie to wypłaca się przez okres nie dłuższy niż 14 dni w ciągu roku kalendarzowego (art. 33 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej). Te dni są także uwzględniane w limitach opieki przewidzianej nad dziećmi (w tym niepełnosprawnymi), tj. odpowiednio w 60 dniach i 30 dniach, o których mowa w art. 33 ust. 1 pkt 1 i 1a ustawy zasiłkowej.

Ważne: Limity opieki w roku kalendarzowym stosuje się niezależnie od liczby osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego i wymagających opieki.

Dodajmy, że o zasadności sprawowania osobistej opieki nad osobą chorą decyduje lekarz leczący, wystawiając zaświadczenie lekarskie.

W sytuacji opisanej w pytaniu, siostra pracownika w 2022 r. korzystała już z 14 dni zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad innym chorym członkiem rodziny (ojcem i mężem). Ponieważ wykorzystała pełny 14-dniowy limit zasiłku opiekuńczego przewidziany na ten rok, ZUS odmówił jej prawa do tego świadczenia za kolejny okres sprawowania opieki nad chorym ojcem.

Uprawnienie pracownika do zasiłku opiekuńczego należy rozpatrywać oddzielnie. Jeśli w bieżącym roku nie sprawował on opieki nad innym chorym członkiem rodziny (np. nad chorym dzieckiem w wieku powyżej 14 lat), to będzie mu przysługiwał zasiłek opiekuńczy. Przy czym w limicie 14 dni należy uwzględnić dni opieki nad ojcem sprawowanej przez siostrę pracownika (jej mąż nie należy bowiem do członków rodziny pracownika wymienionych w art. 32 ust. 2 ustawy zasiłkowej). Ponieważ siostra pracownika otrzymała zasiłek opiekuńczy także za kilka dni opieki nad chorym ojcem, limit przysługujący pracownikowi zostanie pomniejszony o te wykorzystane przez nią dni.

Zwracamy uwagę! Dokumentem niezbędnym do przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, oprócz zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA, jest wniosek Z-15B. Pracownik podaje w nim wszystkie okoliczności istotne dla celów ustalenia prawa do zasiłku opiekuńczego, m.in. czy w czasie sprawowania opieki był obecny inny domownik mogący zaopiekować się chorym, czy pracownik na czas opieki pozostawał we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą wymagającą tej opieki, czy z zasiłku opiekuńczego w danym roku kalendarzowym korzystał już jego małżonek bądź inny członek rodziny.

Aktywne druki i formularze Wniosek Z-15B dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl.

Przykład

Pracownik wystąpił z wnioskiem Z-15B o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad chorym ojcem w okresie od 4 do 17 kwietnia 2022 r. (14 dni), co zostało także potwierdzone zwolnieniem lekarskim ZUS ZLA. W 2022 r. w okresie od 16 do 29 marca (14 dni) z zasiłku opiekuńczego korzystała jego siostra, opiekując się chorym mężem.

Pracodawca wypłacił pracownikowi zasiłek opiekuńczy za cały okres opieki. Mąż siostry, czyli szwagier pracownika, nie należy do wspólnego kręgu rodziny pracownika i siostry, zatem okres pobierania przez nią zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad chorym mężem nie podlega wliczeniu do limitu 14 dni w roku kalendarzowym przysługującego pracownikowi.

Przykład

Przyjmujemy założenia z poprzedniego przykładu, z tym że siostra pracownika w 2022 r. korzystała z zasiłku opiekuńczego łącznie przez 8 dni, w tym od 3 do 5 stycznia (3 dni) z tytułu opieki nad chorym ojcem, a od 14 do 18 marca (5 dni) z tytułu opieki nad chorym mężem. Liczbę dni pobierania przez siostrę w bieżącym roku zasiłku opiekuńczego z powodu sprawowania opieki nad chorym ojcem pracownik wskazał we wniosku Z-15B.

Pracownik jest uprawniony do zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad chorym ojcem tylko za 11 dni (14 dni - 3 dni), gdyż do przysługującego mu limitu 14 dni w roku kalendarzowym wliczono 3 dni opieki nad ojcem wykorzystywanych przez siostrę.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.