Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Zliczanie okresów różnych niezdolności do pracy do jednego okresu zasiłkowego
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Zliczanie okresów różnych niezdolności do pracy do jednego okresu zasiłkowego

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 21 (543) z dnia 1.11.2021

Pracodawca jest płatnikiem zasiłków. W okresie jesienno-zimowym pracownicy często chorują, nabywając prawo do świadczeń chorobowych. Jakimi zasadami należy kierować się, ustalając okres płatności tych świadczeń? Czy w przypadku ciąży do jednego okresu zasiłkowego wliczać wcześniejsze absencje zasiłkowe?

Okres zasiłkowy wynosi maksymalnie 182 dni, a gdy niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub przypada na okres ciąży (oznaczone w zwolnieniu lekarskim odpowiednio kodem literowym "D" albo "B") - 270 dni.

Zasady zliczania poszczególnych okresów niezdolności do pracy z powodu choroby do jednego okresu zasiłkowego określa art. 9 ustawy zasiłkowej. Zgodnie z tym przepisem, uwzględnieniu w nim podlegają:

  • wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy (bez względu na rodzaj schorzenia), jak również okresy niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 ustawy zasiłkowej oraz
  • okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni (co do zasady powinna być oznaczona w zwolnieniu lekarskim kodem literowym "A"),
  • okresy, za które pracownik na podstawie przepisów o wynagradzaniu zachowuje prawo do wynagrodzenia, w tym do wynagrodzenia chorobowego (art. 12 ust. 1 ustawy zasiłkowej),
  • okresy, w których pracownik nie zachowuje prawa do świadczenia chorobowego z przyczyn określonych w art. 14-17 ustawy zasiłkowej.

W przypadku ubezpieczonej będącej w ciąży do jednego okresu zasiłkowego wynoszącego łącznie 270 dni wlicza się obok okresu niezdolności do pracy przypadającej na czas ciąży, wcześniejsze okresy niezdolności do pracy bezpośrednio ją poprzedzające lub powstałe po przerwie nie dłuższej niż 60 dni, gdy zostały spowodowane tą samą chorobą (por. pkt 38 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej).

Z powyższego wynika, że nowy okres zasiłkowy powinien zostać otwarty gdy:

  • w niezdolności do pracy wystąpi przerwa (choćby jednodniowa), po której pracownik stanie się niezdolny do pracy z powodu innej choroby, 
  • kolejna niezdolność do pracy została spowodowana tym samym schorzeniem i powstała po przerwie przekraczającej 60 dni, w czasie której pracownik odzyskał zdolność do pracy.

Zwracamy uwagę! Płatnik zasiłku w razie wątpliwości, czy w przerwie w niezdolności do pracy zarówno trwającej do 60 dni, jak i dłuższej ubezpieczony odzyskał zdolność do pracy, powinien zasięgnąć opinii lekarza leczącego. Jeżeli z tej opinii będzie wynikało, że między okresami orzeczonych niezdolności do pracy ubezpieczony nie odzyskał zdolności do pracy, okresy niezdolności przypadające przed i po przerwie należy zliczyć do jednego okresu zasiłkowego.

O ustalenie okresu zasiłkowego płatnik zasiłku może wystąpić także bezpośrednio do ZUS, wypełniając w tym celu formularz ZAS-64 (dostępny w serwisie www.druki.gofin.pl).

Przykład

Pracownica chorowała/choruje w następujących okresach:

poz. okres niezdolności do pracy czas trwania zwolnienie lekarskie
wystawione przez
1. od 22 grudnia 2020 r.
do 22 stycznia 2021 r.
32 dni ortopedę
2. od 1 lutego do 20 czerwca 2021 r. 140 dni ortopedę
3. od 1 lipca do 30 września 2021 r. 92 dni ginekologa (z kodem literowym "B"),
przy czym 27 września nastąpiło poronienie
(bez aktu urodzenia)
4. od 17 do 28 października 2021 r. 12 dni neurologa
5. od 29 października 2021 r.
do 24 stycznia 2022 r.
88 dni neurologa

Przyjmujemy, że niezdolność do pracy trwająca:

  • od 1 lutego do 20 czerwca 2021 r. została spowodowana tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy trwającej do 22 stycznia 2021 r.,
  • od 1 lipca do 30 września 2021 r. została spowodowana innym schorzeniem niż dwie poprzednie niezdolności do pracy,
  • łącznie od 17 października 2021 r. do 24 stycznia 2022 r. została spowodowana tym samym schorzeniem, które występowało w czasie ciąży.

W związku z powyższym pracodawca do jednego okresu zasiłkowego zliczył niezdolności do pracy wymienione w poz. 1 i 2 (przerwa pomiędzy nimi była krótsza niż 60 dni). Okres zasiłkowy wyniósł łącznie 172 dni (32 dni + 140 dni).

Następnie od 1 lipca 2021 r. otworzył nowy okres zasiłkowy, do którego zostaną wliczone okresy niezdolności do pracy podane w poz. 3, 4 i 5. Przy czym z tej ostatniej zaliczeniu podlega tylko 78 dni, co w pełni wyczerpie 182-dniowy okres zasiłkowy (92 dni + 12 dni + 78 dni). Dni niezdolności do pracy przypadające od 15 do 24 stycznia 2022 r. (10 dni) zostaną uznane za nieobecność usprawiedliwioną niepłatną bez prawa do zasiłku (chyba że pracownica wystąpi o świadczenie rehabilitacyjne).


Nowe prawoOd 1 stycznia 2022 r. na mocy ustawy z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1621) zmieniony zostanie m.in. ust. 2 w art. 9 ustawy zasiłkowej. Zgodnie z jego nowym brzmieniem: "Do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzednich niezdolności do pracy, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni. Do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresów niezdolności do pracy przypadających przed przerwą nie dłuższą niż 60 dni, jeżeli po przerwie niezdolność do pracy wystąpiła w trakcie ciąży.". Oznacza to, że po zmianie nowy okres zasiłkowy będzie otwierany dopiero gdy przerwa w niezdolności do pracy (niezależnie od rodzaju schorzenia) przekroczy 60 dni. Co jednak istotne zasiłki oraz świadczenie rehabilitacyjne, do których prawo powstanie przed 1 stycznia 2022 r., będą wypłacane w wysokości, na zasadach i w trybie określonych w przepisach ustawy zasiłkowej w dotychczasowym brzmieniu, za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy (art. 21 ustawy z dnia 24 czerwca 2021 r.). Do tematu wrócimy w jednym z kolejnych numerów UiPP.

Zwracamy uwagę! Jeśli po wyczerpaniu pełnego okresu zasiłkowego pracownik jest nadal niezdolny do pracy z powodu choroby, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie tej zdolności, to może wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne, o którym mowa w art. 18 ust. 1 ustawy zasiłkowej.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.