Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Rodzaj świadczenia chorobowego w razie otwarcia nowego okresu zasiłkowego

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Rodzaj świadczenia chorobowego w razie otwarcia nowego okresu zasiłkowego

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 9 (531) z dnia 1.05.2021

Pracownik w wieku powyżej 50 lat był od 8 stycznia do 7 kwietnia 2021 r. nieprzerwanie niezdolny do pracy z powodu choroby. Z tego tytułu wypłacono mu wynagrodzenie, a następnie zasiłek chorobowy. Czy w przypadku kolejnej absencji chorobowej i otwarcia nowego okresu zasiłkowego wypłatę należnych świadczeń powinniśmy rozpocząć od wynagrodzenia chorobowego?

Nie. Pracownik, który ukończył 50. rok życia najpóźniej w roku poprzedzającym powstanie niezdolności do pracy z powodu choroby zachowuje prawo do wynagrodzenia w wysokości 80% podstawy wymiaru łącznie przez 14 dni trwania tej niezdolności w roku kalendarzowym.

Ważne: Limit dni niezdolności do pracy, za które pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego, ustala się sumując poszczególne okresy choroby przypadające w danym roku kalendarzowym, także gdy między nimi występują przerwy i pracownik był zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy.

Począwszy od 15. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy. Tak wynika z art. 92 K.p.

Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 ustawy zasiłkowej, nie dłużej jednak niż przez 182 dni. Natomiast gdy niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży - nie dłużej niż przez 270 dni. Jest to tzw. okres zasiłkowy, do którego wlicza się okresy:

  • nieprzerwanej niezdolności do pracy (bez względu na rodzaj schorzenia), jak również okresy niemożności wykonywania pracy,
  • poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni,
  • orzeczonej niezdolności do pracy, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe finansowane przez pracodawcę,
  • niezdolności do pracy, za które pracownik nie nabył prawa do świadczenia chorobowego z przyczyn określonych w art. 14-17 ustawy zasiłkowej, m.in. za pierwsze 5 dni choroby spowodowanej nadużyciem alkoholu.
Kalkulatory Kalkulator obliczania okresu zasiłkowego dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl.

Zwracamy uwagę! Jeśli płatnik zasiłku ma wątpliwości, czy w przerwie w niezdolności do pracy zarówno trwającej do 60 dni, jak i dłużej niż 60 dni (np. gdy w czasie tej przerwy pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego, pobierał zasiłek opiekuńczy lub też miał inną usprawiedliwioną nieobecność w pracy) ubezpieczony odzyskał zdolność do pracy, to może zasięgnąć opinii lekarza leczącego. Jeżeli z opinii tej będzie wynikało, że pomiędzy okresami orzeczonych niezdolności do pracy ubezpieczony nie odzyskał zdolności do pracy, to okresy niezdolności przypadające przed przerwą i po przerwie zlicza się do jednego okresu zasiłkowego (por. pkt 39 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej).

Nowy okres zasiłkowy może więc zostać otwarty wyłącznie gdy:

  • w niezdolności do pracy wystąpiła przerwa (choćby jednodniowa), w czasie której pracownik odzyskał zdolność do pracy, a następnie stał się niezdolny do pracy z powodu innej choroby,
  • niezdolność do pracy została spowodowana tą samą chorobą, ale powstała po przerwie dłuższej niż 60 dni (w czasie której pracownik odzyskał zdolność do pracy).

Pracownik z pytania w bieżącym roku kalendarzowym wykorzystał już przysługujący mu limit wynagrodzenia chorobowego (14 dni). Stąd też w razie kolejnej niezdolności do pracy powstałej w tym roku, uprawniającej go do wypłaty świadczenia chorobowego w ramach nowego okresu zasiłkowego przysługuje mu od razu zasiłek chorobowy.

Przykład

Przyjmujemy założenia z pytania. Za czas niezdolności do pracy z powodu choroby pracodawca wypłacił pracownikowi:

  • od 8 do 21 stycznia 2021 r. (14 dni) wynagrodzenie chorobowe,
  • od 22 stycznia do 7 kwietnia 2021 r. (76 dni) zasiłek chorobowy.

Pracownik 8 kwietnia 2021 r. powrócił do pracy (odzyskał zdolność do pracy). W dniu 19 kwietnia 2021 r. ponownie zachorował i prawdopodobnie będzie to dłuższa absencja chorobowa (obecne zwolnienie lekarskie zostało wystawione do 30 kwietnia 2021 r.). Przy czym niezdolność do pracy spowodowana jest innym schorzeniem niż poprzednio.

Pracodawca otworzył nowy 182-dniowy okres zasiłkowy, który w przypadku dalszej nieprzerwanej niezdolności do pracy upłynie 17 października 2021 r. Za czas choroby trwającej od 19 do 30 kwietnia 2021 r. (12 dni) pracownik otrzymał zasiłek chorobowy (limit 14 dni wynagrodzenia chorobowego wykorzystał już w styczniu br.).


Zwracamy uwagę!
O ustalenie okresu zasiłkowego dla pracownika płatnik zasiłku może wystąpić do ZUS, wypełniając w tym celu formularz ZAS-64, którego wzór dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.