Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Wysokość świadczenia chorobowego w razie niezdolności do pracy trwającej w okresie ...
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wysokość świadczenia chorobowego w razie niezdolności do pracy trwającej w okresie wyczekiwania

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 6 (528) z dnia 10.03.2021

Pracownik został zatrudniony 11 stycznia 2021 r. Po raz pierwszy zachorował w okresie wyczekiwania na prawo do świadczeń chorobowych (niezdolność przypadała na 29 stycznia oraz od 1 do 3 lutego). Ponownie chorował od 12 do 19 lutego 2021 r. Jak należało ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego?

Pracownik nabywa prawo do świadczeń chorobowych, tj. wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego, po upływie tzw. okresu wyczekiwania, wynoszącego 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, czyli począwszy od 31. dnia tego ubezpieczenia (art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej). Świadczenia chorobowe bez okresu wyczekiwania przyznawane są osobom, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy zasiłkowej, tj. m.in. ubezpieczonym obowiązkowo, którzy mają wcześniejszy co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego.

Co do zasady podstawę wymiaru świadczenia chorobowego przysługującego pracownikowi zatrudnionemu krócej niż 12 miesięcy kalendarzowych stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia (art. 36 ust. 2 ustawy zasiłkowej). Jeśli jednak umowa o pracę została zawarta w trakcie miesiąca, a niezdolność do pracy z powodu choroby powstała w miesiącu następnym, podstawę wymiaru przysługującego pracownikowi świadczenia stanowi wynagrodzenie za miesiąc, w którym powstała ta niezdolność w wysokości, jaką pracownik by uzyskał, gdyby przepracował cały miesiąc, tzw. wynagrodzenie uzupełnione (por. pkt 269 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej, dostępnego na stronie internetowej www.zus.pl). Uzupełnienia tego dokonuje się na zasadach określonych w art. 37 ust. 2 ustawy zasiłkowej, o czym pisaliśmy w UiPP nr 4/2021, str. 15.

Kalkulatory Kalkulator wynagrodzenia chorobowego dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl.

Pracownik, o którym mowa w pytaniu, nie nabył prawa do wynagrodzenia chorobowego za pierwsze dwa okresy absencji chorobowej z powodu nieposiadania co najmniej 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, które osiągnął dopiero 9 lutego 2021 r. Kolejna niezdolność do pracy z powodu choroby przypadała od 12 do 19 lutego 2021 r. i za ten okres pracownikowi przysługiwało świadczenie chorobowe. Podstawę jego wymiaru stanowiło uzupełnione wynagrodzenie za luty 2021 r. (pierwszy pełny kalendarzowy miesiąc ubezpieczenia).

Zwracamy uwagę! Fakt, że pracownik chorował na przełomie stycznia i lutego 2021 r. nie ma znaczenia dla ustalenia podstawy wymiaru świadczenia chorobowego za okres od 12 do 19 lutego 2021 r., gdyż dla niezdolności przypadającej w okresie wyczekiwania nie była ustalana podstawa wymiaru.

Przykład

Przyjmujemy założenia z pytania oraz że pracownik ma określone wynagrodzenie w stałej stawce godzinowej 21 zł/godz. Ponieważ nie udokumentował wcześniejszego okresu ubezpieczenia chorobowego, nie nabył prawa do wynagrodzenia chorobowego za okresy niezdolności do pracy z powodu choroby trwającej 29 stycznia oraz od 1 do 3 lutego 2021 r., tj. w okresie wyczekiwania (przypadającym od 11 stycznia do 9 lutego 2021 r.).

Ponownie pracownik chorował od 12 do 19 lutego 2021 r. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowiło uzupełnione wynagrodzenie za luty 2021 r. W tym miesiącu do przepracowania było 160 godzin, stąd do podstawy wymiaru przyjęto kwotę 2.899,34 zł, tj. 160 godz. x 21 zł = 3.360 zł; 3.360 zł - 460,66 zł = 2.899,34 zł.

Przykład

Gdyby pracownik z poprzedniego przykładu udokumentował wcześniejszy co najmniej 30-dniowy okres ubezpieczenia chorobowego, to pracodawca po raz pierwszy ustalałby podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla niezdolności do pracy powstałej 29 stycznia 2021 r. Stanowiło by ją uzupełnione wynagrodzenie za styczeń 2021 r., w którym do przepracowania były 152 godziny. Podstawa wymiaru wyniosłaby 2.754,38 zł, tj. 152 godz. x 21 zł = 3.192 zł; 3.192 zł - 437,62 zł = 2.754,38 zł.

Ta sama kwota, na mocy art. 43 ustawy zasiłkowej, zostałaby wówczas przyjęta do obliczenia wysokości wynagrodzenia chorobowego dla obydwu okresów niezdolności do pracy przypadających w lutym 2021 r. (tj. od 1 do 3 oraz od 12 do 19 lutego).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.