Pracodawca otrzymał zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA przed wypłatą wynagrodzenia za dany miesiąc. W jakim terminie należy dokonać jego wypłaty? Czy powinien ją "podzielić", jeśli zaświadczenie lekarskie obejmuje dni na przełomie miesięcy?
Zasiłek chorobowy przysługujący za dni niezdolności do pracy przypadające w danym miesiącu kalendarzowym należy wypłacić w terminie wypłaty wynagrodzeń za ten miesiąc, jednak nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia przez pracownika pełnej dokumentacji.
Powyższe wynika z art. 64 ust. 1 ustawy zasiłkowej.
Ważne: Wypłata zasiłku powinna nastąpić nie później niż w ciągu 30 dni, licząc od daty przedłożenia przez pracownika dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłków. |
Dowody, jakie pracodawca powinien mieć aby dokonać wypłaty poszczególnych zasiłków określają przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. poz. 444 ze zm.). Zgodnie z przepisami ww. rozporządzenia dokumentem dla celów wypłaty m.in. zasiłku:
Przykład |
Pracownica w dniu 27 października 2014 r. przedłożyła zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA wystawione na okres od 27 do 31 października 2014 r. (5 dni) z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem. Pracodawca wręczył jej druk wniosku ZUS Z-15 z informacją o konieczności jego wypełnienia dla celów wypłaty zasiłku. Pracownica dostarczyła wypełniony druk ZUS Z-15 dopiero w dniu 3 listopada 2014 r. (po powrocie do pracy).
Wypłata zasiłku opiekuńczego za 5 dni października 2014 r. powinna nastąpić w ciągu 30 dni licząc od 3 listopada 2014 r., czyli od daty przedłożenia ostatniego niezbędnego dokumentu służącego do ustalenia uprawnień do zasiłku (w praktyce nastąpi ona wraz z wypłatą wynagrodzenia za listopad 2014 r.).
W razie przedłożenia przez pracownika zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA obejmującego dni absencji chorobowej przypadającej na przełomie miesięcy, pracodawca może "podzielić" okres niezdolności do pracy i dokonać wypłaty zasiłku w dwóch ratach. Pamiętając przy tym, że wypłata zasiłku następuje "z dołu", tj. za przebyty okres niezdolności do pracy. Wówczas maksymalny termin realizacji takiego zaświadczenia ustala się na 30. dzień po upływie każdego kalendarzowego miesiąca, za który zasiłek przysługuje.
Przykład |
Pracownik w okresie od 28 października do 4 listopada 2014 r. sprawował osobistą opiekę nad chorą żoną, nabywając prawo do zasiłku opiekuńczego. Zaświadczenie lekarskie oraz oświadczenie ZUS Z-15 przedłożył pracodawcy w dniu 28 października 2014 r. Pracodawca dokonuje wypłaty wynagrodzeń za dany miesiąc 10. dnia następnego miesiąca.
Wypłata zasiłku opiekuńczego za okres od 28 do 31 października 2014 r. powinna nastąpić wraz z wypłatą wynagrodzenia za październik 2014 r., tj. 10 listopada 2014 r. Zasiłek za 4 dni listopada 2014 r. należy wypłacić wraz z wypłatą wynagrodzeń za ten miesiąc, tj. 10 grudnia 2014 r.
![]() |
Kalkulator odsetek ustawowych dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl |
Wypłata zasiłku po terminie, o którym mowa, zobowiązuje pracodawcę do wypłaty odsetek od kwoty zasiłku w wysokości i na zasadach określonych w ustawie o sus (tj. odsetek ustawowych).
|