Zapytaliśmy pracownika, który od kilku miesięcy przebywa na zwolnieniu lekarskim, czy będzie się ubiegał o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Po kilku dniach poinformował nas, że lekarz prowadzący jego leczenie sugeruje konieczność ubiegania się o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Jaki w tej sytuacji wniosek powinniśmy przygotować pracownikowi?
O tym, jaki to ma być wniosek, powinien zdecydować sam pracownik, przy czym dla ostatecznego rozstrzygnięcia nie ma tu większego znaczenia, o które ze świadczeń ostatecznie teraz wystąpi.
Zarówno świadczenie rehabilitacyjne, jak i renta z tytułu niezdolności do pracy przyznawane są na wniosek pracownika, który, co do zasady, składa się do ZUS za pośrednictwem pracodawcy. Ponadto i w jednym i w drugim przypadku o okolicznościach uzasadniających przyznanie danego świadczenia orzeka lekarz orzecznik lub - w II instancji - komisja lekarska ZUS.
Rolą lekarza prowadzącego leczenie, wystawiającego zaświadczenia lekarskie potwierdzające niezdolność do pracy ubezpieczonego, jest przeprowadzenie nie później niż 60 dni przed zakończeniem okresu zasiłkowego badania i ocena, czy stan zdrowia ubezpieczonego uzasadnia zgłoszenie wniosku o ustalenie prawa do:
Mowa o tym w § 9 ust. 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim (Dz. U. z 2015 r. poz. 2013).
Jednak, zgodnie z § 7 i § 10 ust. 3 rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej w sprawie orzekania o niezdolności do pracy (Dz. U. z 2004 r. nr 273, poz. 2711 ze zm.):
Wówczas jednak ubezpieczony musi złożyć stosowny wniosek o dane świadczenie wskazane w orzeczeniu.
Skoro, jak podano w pytaniu, pracownik, powołując się na sugestię lekarza prowadzącego jego leczenie, zamierza ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, pracodawca zobowiązany jest do przygotowania, za jego zgodą, wniosku o to świadczenie (na druku ERN - dostępnym w programie DRUKI Gofin) i przedłożenia go organowi rentowemu na 30 dni przed ustaniem prawa do zasiłków chorobowych.
|