Od 1 stycznia 2019 r. zatrudniliśmy emeryta na 5/8 etatu na czas określony, wynoszący 2 lata. Wykonuje on pracę po 5 godzin na dobę przez 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku, a soboty są dniami wolnymi od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Pracownik jest uprawniony do 26 dni urlopu rocznie. Jak obliczyć wymiar urlopu należny pracownikowi w 2019 r. i jak go udzielać?
Urlop pracownika zatrudnionego na część etatu ustala się proporcjonalnie do wymiaru jego czasu pracy. Podstawę do jego obliczenia stanowi pełny wymiar urlopu należny pracownikowi ze względu na posiadany staż pracy. W przypadku, gdy z wyliczeń wynika niepełny dzień urlopu, podlega on zaokrągleniu w górę do pełnego dnia. Tak wynika z art. 154 § 2 Kodeksu pracy.
Wymiar urlopu pracownika wynosi:
Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu (art. 1542 § 1 K.p.). Przy udzielaniu urlopu jeden jego dzień odpowiada 8 godzinom pracy. W przypadku, gdy pracownika obowiązują niższe normy czasu pracy, to przy udzielaniu urlopu stosuje się te niższe normy (np. 7 godzin dla pracowników o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności). Przeliczenia urlopu na godziny dokonuje się przy jego udzielaniu, bowiem udziela się go na dany dzień, ale w obowiązującym w tym dniu wymiarze godzinowym.
W sytuacji, gdy pracownikowi pozostanie urlop w wymiarze niższym niż jego dobowy wymiar czasu pracy w dniu, na który ma być udzielony urlop, wówczas urlopu udziela się pracownikowi na część dobowego wymiaru czasu pracy (art. 1542 § 4 K.p.). W praktyce udzielanie pracownikom urlopu w wymiarze godzinowym, odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy, dotyczy tych pracowników, którzy świadczą pracę w przedłużonym wymiarze dobowym lub niższym niż 8 godzin dziennie, a więc przede wszystkim zatrudnionych w równoważnym systemie czasu pracy oraz pracujących na część etatu. Przykładowo, pracownikowi, który jest zatrudniony na 1 etatu i pracuje po 4 godziny na dobę, udzielając urlopu na jego dzień pracy odlicza się 4 godziny z jego godzinowej puli urlopowej. Natomiast przy przeliczaniu urlopu na godziny dla tego pracownika, dzień urlopu odpowiada zasadniczo 8 godzinom (lub mniej przy niższej normie dobowej).
Natomiast w przypadku pracownika zatrudnionego w podstawowym systemie czasu pracy i wykonującego pracę po 8 godzin na dobę nie wystąpi konieczność udzielenia urlopu na część dnia pracy. Wynika to z faktu, iż przy udzielaniu urlopu jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. Zatem ustalając wymiar godzinowy urlopu pracownika zatrudnionego w podstawowym systemie czasu pracy, należy pomnożyć liczbę dni urlopu przez 8 godzin, a udzielając takiemu pracownikowi urlopu za każdy dzień, odjąć z puli urlopowej również 8 godzin. W efekcie w przypadku tej grupy pracowników urlop wypoczynkowy zawsze jest udzielany w pełnych dniach.
Przy ustalaniu urlopu w wymiarze proporcjonalnym kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi zgodnie z art. 154 § 1 i 2 K.p. Ponadto niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca, a niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia. Jednakże wymiar urlopu należny pracownikowi w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć wymiaru wynikającego z art. 154 § 1 i 2 K.p. (art. 1553 K.p.).
Przykład
Pracownik został zatrudniony przez pracodawcę od 1 stycznia 2019 r. na 5/8 etatu na czas określony wynoszący 2 lata. Wykonuje on pracę po 5 godzin dziennie w podstawowym systemie czasu pracy w dniach od poniedziałku do piątku. Jest uprawniony do urlopu w wymiarze 26 dni rocznie. Pracownika obowiązuje 8-godzinna dobowa norma czasu pracy. Wystąpił on o urlop na okres od 23 kwietnia do 2 maja 2019 r. W tym okresie, zgodnie z rozkładem czasu pracy, pracownik ma do przepracowania 7 dni w wymiarze 5 godzin. Wymiar urlopu pracownika w 2019 r.: 26 dni × 5/8 etatu = 16,25, po zaokrągleniu 17 dni, 17 dni × 8 godz. = 136 godz. Za każdy dzień urlopu należy odliczyć pracownikowi z godzinowej puli urlopowej 5 godzin, a za 7 dni - 35 godzin, zgodnie z wyliczeniem: 7 dni urlopu × 5 godz. = 35 godz., 136 godz. (roczna godzinowa pula urlopowa) - 35 godz. = 101 godz. Pracownikowi pozostanie do wykorzystania w bieżącym roku jeszcze 20 dni urlopowego wypoczynku po 5 godzin każdy oraz 1 godzina, którą będzie mógł wykorzystać na część dnia pracy. Wynika to z wyliczenia: 20 dni × 5 godz. = 100 godz., 101 godz. - 100 godz. = 1 godz. |
|