Przesłanki powodujące przerwanie z mocy prawa już rozpoczętego urlopu wypoczynkowego zostały enumeratywnie wymienione w art. 166 K.p. Część urlopu niewykorzystaną z powodu:
należy udzielić w terminie późniejszym.
Uwaga! Podane przyczyny powodujące przerwanie udzielonego i wykorzystywanego już urlopu stanowią katalog zamknięty, co oznacza, że urlop nie ulega przerwaniu z mocy prawa w innych okolicznościach. Należy podkreślić, że urlop wypoczynkowy przerywa każda, nawet 1-dniowa niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby lub z powodu odosobnienia w związku z chorobą zakaźną. Nie przerywają natomiast urlopu okoliczności uzasadniające udzielenie zwolnienia od pracy na podstawie przepisów powołanego wcześniej rozporządzenia z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy..., jak np. pogrzeb członka rodziny, ślub pracownika czy urodzenie się dziecka pracownika. W takich przypadkach pracownik ma bowiem prawo do zwolnienia od pracy - jeżeli ma w tym czasie świadczyć pracę. Jeśli nie musi świadczyć pracy (bo korzysta z urlopu), nie ma potrzeby udzielania okolicznościowego zwolnienia od pracy.
Skutkiem przerwania urlopu jest obowiązek pracodawcy udzielenia niewykorzystanego urlopu w innym terminie. Nie następuje zatem automatyczne przesunięcie i wydłużenie urlopu o dni niewykorzystane. Termin urlopu trzeba ponownie zaplanować albo uzgodnić.
Przykład |
Pracownikowi korzystającemu przez cały kwiecień 2019 r. z zaległego urlopu wypoczynkowego, 20 kwietnia 2019 r. umarł ojciec. Pracownik zamierzał na dni związane z załatwianiem formalności i pogrzebem wziąć 2 dni urlopu okolicznościowego.
Okoliczności te nie stanowią jednak przesłanek do przerwania urlopu wypoczynkowego. Urlopy okolicznościowe udzielane są na dni kiedy pracownik powinien świadczyć pracę (są to dni zwolnienia od pracy), a nie na dni kiedy pracownik pracy nie świadczy, korzystając przykładowo z urlopu. W świetle tego faktu, urlop wypoczynkowy nie uległ przerwaniu.
Przykład |
Pracownica przebywająca na urlopie wypoczynkowym od 18 do 30 kwietnia br. uległa wypadkowi komunikacyjnemu i na okres od 25 kwietnia do 4 maja 2019 r. otrzymała zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. Urlop uległ przerwaniu i w konsekwencji pracownica z planowanych 9 dni wykorzystała tylko 5 dni.
Pracodawca udzieli niewykorzystanej części urlopu w terminie uzgodnionym z pracownicą. W żadnym razie nie następuje automatyczne przesunięcie i wydłużenie urlopu o dni niewykorzystane, bezpośrednio po ustaniu przyczyny jego przerwania. Strony mogą jednak tak postanowić.
|