Otrzymałem w ramach regionalnego programu operacyjnego właściwego dla mojego województwa dotację na rozszerzenie zakresu produkcji (sektor MŚP). W ramach projektu zakupione zostały m.in. maszyny i urządzenia produkcyjne. Niestety, ze względu na kłopoty finansowe zmuszony będę zakończyć działalność. Czy dla wykazania zachowania trwałości projektu dopuszczalne byłoby przekazanie majątku innej osobie fizycznej, która przejęłaby realizację projektu? Nadmieniam, że działalność prowadzę na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Każdy beneficjent, który otrzymał unijną pomoc na realizację projektu, zobowiązany jest do zachowania jego trwałości. Dla przedsiębiorców z sektora MŚP (mikro-, mali, średni) jest to okres trzech lat liczony od zakończenia realizacji projektu. Natomiast dla dużych firm okres ten jest dłuższy i wynosi pięć lat. Tak stanowi art. 57 rozporządzenia Rady 1083/2006/WE ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności (…). Trwałość projektu jest tutaj definiowana jako niepoddanie inwestycji znaczącym modyfikacjom:
a) mającym wpływ na jej charakter lub warunki jej realizacji lub powodującym uzyskanie nieuzasadnionej korzyści przez przedsiębiorstwo lub podmiot publiczny, oraz
b) wynikającym ze zmiany charakteru własności elementu infrastruktury albo z zaprzestania działalności produkcyjnej.
Przekazanie majątku firmy innej osobie fizycznej i zaprzestanie przez Czytelnika prowadzenia działalności gospodarczej będzie skutkowało naruszeniem trwałości projektu, ponieważ mieści się w zakresie przyczyn wskazanych w art. 57 lit. b) wspomnianego rozporządzenia. Działanie takie jest niedopuszczalne, bowiem m.in. w wyniku przepisania majątku firmy oraz cesji wszystkich praw i zobowiązań na inną osobę fizyczną będziemy mieli do czynienia z nową działalnością gospodarczą innej osoby fizycznej.
W takiej sytuacji doszłoby również do zmiany charakteru prawa własności praw majątkowych objętych umową o dofinansowanie, gdyż w miejsce dotychczasowego beneficjenta wstąpiłaby nowa osoba. Dodatkowo w wyniku takiej zmiany nastąpiłoby nabycie przez nowego przedsiębiorcę korzyści w postaci powiększenia swoich aktywów poprzez uzyskanie prawa własności do określonego majątku uzyskanego w ramach realizacji projektu, bez ponoszenia de facto jakichkolwiek wydatków.
|