Chciałbym dokonać w CEIDG zgłoszenia w zakresie zawieszenia prowadzonej firmy. Jedyna zatrudniana pracownica przebywa obecnie na urlopie wychowawczym. Czy w takiej sytuacji będzie to możliwe?
TAK, będzie to dopuszczalne. Zasadniczo działalność gospodarczą wpisaną do CEIDG może zawiesić każdy przedsiębiorca, pod warunkiem że nie zatrudnia pracowników. Zgodnie z art. 2 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465) przymiot pracownika przysługuje każdej osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Ustawodawca przewidział jednak wyjątek od tej reguły. Otóż z instytucji zawieszenia działalności mogą skorzystać zatrudniający pracowników, ale wyłącznie przebywających na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie wychowawczym, urlopie opiekuńczym lub urlopie rodzicielskim, niełączących korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu.
Warto wskazać, że w przypadku zakończenia korzystania z urlopów lub złożenia przez pracownika wniosku dotyczącego łączenia korzystania urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, pracownik ma prawo do wynagrodzenia jak za przestój, określonego przepisami prawa pracy, do zakończenia okresu zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej. Wynagrodzenie przestojowe to wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania pracownika, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia. Tak stanowi art. 81 § 1 Kodeksu pracy. W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów. Od 1 stycznia 2024 r. jest to kwota 4.242 zł, a od 1 lipca br. będzie to 4.300 zł. Szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za przestój uregulowany został w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. z 2017 r. poz. 927).
|