Firma na terenie swojej nieruchomości posiada stary budynek gospodarczy. Obecnie jest on wyłączony z użytku i grozi zawaleniem. Czy można rozpocząć jego wyburzenie i w trakcie uzyskać pozwolenie starosty na rozbiórkę?
Roboty zabezpieczające i rozbiórkowe można rozpocząć przed uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę lub przed dokonaniem zgłoszenia, jeżeli mają one na celu usunięcie bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia. Jednakże rozpoczęcie takich robót nie zwalnia od obowiązku bezzwłocznego uzyskania decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę lub dokonania zgłoszenia, jeżeli jest wymagane. Inwestor nie może zatem na podstawie tych regulacji wykonać jakichkolwiek innych robót budowlanych. Tak stanowi art. 31a Prawa budowlanego (Dz. U. z 2023 r. poz. 682).
W omawianym przypadku należy jednak rozważyć jeszcze inną kwestię, a mianowicie, czy na rozbiórkę wspomnianego w pytaniu obiektu budowlanego (budynku gospodarczego) potrzebne jest uzyskanie pozwolenia lub dokonanie zgłoszenia, czy jednak nie trzeba dokonywać żadnych formalności w tym zakresie. Z obowiązku zarówno uzyskania pozwolenia na rozbiórkę, jak i zgłoszenia zwolniona jest jedynie rozbiórka obiektów i urządzeń budowlanych, do których budowy nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Jeżeli więc budowa obiektu, o którym mowa w pytaniu, nie wymaga uzyskiwania pozwolenia na budowę, to taką rozbiórkę można rozpocząć bez konieczności dopełniania wymogów formalnych.
W przeciwnym wypadku trzeba uzyskać pozwolenie lub dokonać zgłoszenia staroście. Nie wymaga pozwolenia, a jedynie zgłoszenia, rozbiórka budynków i budowli o wysokości poniżej 8 m, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości i nie podlegają one ochronie konserwatorskiej lub nie zostały wpisane do rejestru zabytków. Jeżeli oba warunki nie są spełnione łącznie, wówczas należy uzyskać pozwolenie na rozbiórkę. Przy czym w tej regulacji chodzi o odległość budynków i budowli od granicy działki będącej własnością innej niż zgłaszający osoby, przy której obiekt przeznaczony do rozbiórki jest usytuowany. Ma to na celu ochronę interesów właścicieli sąsiednich nieruchomości, a także bezpieczeństwa ich mienia. Zgłoszenie zamiaru rozbiórki należy złożyć przed terminem zamierzonego jej rozpoczęcia. Zgłoszenie rozbiórki można złożyć w formie elektronicznej za pomocą portalu e-Budownictwo.
"Przepis art. 31 ust. 5 p.b. (obecnie art. 31a Prawa budowlanego - przyp. red.) zezwala jedynie na rozpoczęcie robót zabezpieczających i rozbiórkowych, pod warunkiem że zachodzi stan wyższej konieczności. Należy mieć na względzie, że uprawnienie przyznane inwestorowi na podstawie tego przepisu wcale nie przyznaje inwestorowi prawa do dokonania całkowitej rozbiórki obiektu budowlanego". Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 7 lutego 2019 r., sygn. akt IV SA/Po 771/18 |
|