W związku z tym, że zbliżają się wakacje to organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży powinni dokonać niezbędnych zgłoszeń w kuratorium oświaty. Takie zgłoszenie musi być poprzedzone wyborem miejsca posiadającego pozytywną opinię straży pożarnej oraz skompletowaniem wykwalifikowanej kadry.
Wypoczynkiem dla dzieci i młodzieży jest wypoczynek organizowany w celach rekreacyjnych lub regeneracji sił fizycznych i psychicznych, połączony ze szkoleniem lub pogłębianiem wiedzy, rozwijaniem zainteresowań, uzdolnień lub kompetencji społecznych dzieci i młodzieży. Trwa on nieprzerwanie co najmniej 2 dni, w czasie ferii letnich i zimowych oraz wiosennej i zimowej przerwy świątecznej, w kraju lub za granicą, w szczególności w formie kolonii, półkolonii, zimowiska, obozu i biwaku. Tak stanowi art. 92a ust. 1 ustawy o systemie oświaty (Dz. U. z 2018 r. poz. 1457 ze zm.).
Organizatorami takiego wypoczynku mogą być przede wszystkim szkoły i placówki oraz przedsiębiorcy wpisani do rejestru organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych, w rozumieniu ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Poza tym osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, organizujące wypoczynek w celu:
Wypoczynek dzieci i młodzieży musi być zgłoszony i zarejestrowany w bazie wypoczynku, a wymagane dokumenty przesłane kuratorowi oświaty. Zgłoszenia dokonuje się w terminach uwarunkowanych formą wypoczynku. I tak, generalnie zgłoszenia należy dokonać najpóźniej na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku. Jednak w przypadku półkolonii lub wypoczynku za granicą zgłoszenie może zostać dokonane najpóźniej na 14 dni przed terminem ich rozpoczęcia. W przypadkach uzasadnionych względami społecznymi (np. konieczności organizowania działań adresowanych do dzieci i młodzieży w związku z negatywnymi skutkami wystąpienia klęsk żywiołowych, organizowania wypoczynku ze środków publicznych lub dofinansowania dla uczniów z rodzin o niskim statusie ekonomicznym) najpóźniej na 7 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku.
Aby zgłosić organizację wypoczynku, należy:
Zgłoszenia należy dokonać na formularzu właściwym dla danej formy wypoczynku. Istnieją bowiem trzy typy zgłoszeń:
Półkolonia to forma zespołowego wypoczynku dla dzieci w miejscu ich zamieszkania, organizowana w czasie ferii, wakacji.
Prawidłowo wypełniony i wysłany w formie on-line formularz należy wydrukować, podpisać i w formie papierowej wraz z załącznikami wykazanymi w części B zgłoszenia przesłać do kuratorium oświaty właściwego ze względu na miejsce siedziby lub zamieszkania organizatora. Zgłoszenie musi być podpisane przez osoby uprawnione do reprezentowania organizacji. Do formularza zgłoszenia w wersji papierowej dołącza się załączniki potwierdzone za zgodność z oryginałem, wykazane w części B formularza zgłoszenia.
Organizator wypoczynku powinien wydrukować zaświadczenie o umieszczeniu zgłoszenia w bazie wypoczynku, taki dokument jest bowiem niezbędny m.in. rodzicom dzieci uczestniczących w wypoczynku w przypadku ubiegania się o dofinansowanie kosztów wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.
Zgłoszenie wypoczynku zawiera oświadczenie organizatora wypoczynku, że organizuje wypoczynek w celu odpowiednio niezarobkowym albo zarobkowym i nie podlega obowiązkowi wpisu do rejestru organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych. Zarobkowo mogą organizować wypoczynek, który jest imprezą turystyczną, tylko przedsiębiorcy wpisani do rejestru organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych. Jedynie półkolonie nie są imprezą turystyczną i mogą być organizowane zarobkowo przez osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, inne niż szkoły i placówki. W przypadku organizowania wypoczynku, który jest imprezą turystyczną w celu zarobkowym należy wcześniej dokonać wpisu do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych.
W przypadku organizowania wypoczynku w obiekcie hotelarskim lub innym obiekcie, organizator wypoczynku musi posiadać opinię właściwego miejscowo komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej (ważna 3 lata od daty wydania), potwierdzającą spełnianie przez obiekt lub teren wymagań ochrony przeciwpożarowej. Przy organizowaniu wypoczynku w obiekcie używanym okazjonalnie do wypoczynku, z wyłączeniem wypoczynku organizowanego w szkołach i placówkach, poza tą opinią musi mieć szkic konkretnych pomieszczeń obiektu, z określeniem ich funkcji, w szczególności pomieszczenia do spania, stołówki, pomieszczeń do zajęć wychowawczo-rekreacyjnych i sanitariatów. Organizator wypoczynku musi też zapewnić dostęp do opieki medycznej w ramach świadczeń opieki zdrowotnej lub na podstawie umowy zawartej z lekarzem, pielęgniarką lub ratownikiem medycznym. Natomiast kadra musi legitymować się określonymi kwalifikacjami i niekaralnością.
|