Rada Ministrów na posiedzeniu w dniu 18 grudnia 2024 r. przyjęła m.in. projekt ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw, a także projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach dostosowuje polskie prawo do przepisów dyrektywy w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji - Niebieskiej Karty UE. Dyrektywa obejmuje ponadto kwestie możliwości skorzystania z mobilności krótkoterminowej oraz długoterminowej w innym unijnym państwie niż państwo członkowskie, które jako pierwsze przyznało Niebieską Kartę UE.
Za sprawą nowelizacji mobilnością krótkoterminową będzie korzystanie przez posiadacza Niebieskiej Karty UE z uprawnienia do pobytu w innym państwie UE przez okres do 90 dni w dowolnym okresie liczącym 180 dni - w celu wykonywania działalności zawodowej. W ramach mobilności krótkoterminowej posiadacze Niebieskiej Karty UE nie będą musieli posiadać zezwolenia na pracę. Natomiast mobilnością długoterminową będzie uprawnienie do wjazdu i pobytu posiadacza Niebieskiej Karty UE na czas przekraczający 90 dni w danym państwie UE.
Natomiast projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP przewiduje zaostrzenie sankcji za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców. Taka praktyka będzie zagrożona karą grzywny w wysokości od 3 tys. zł do 50 tys. zł za każdy przypadek takiego zatrudnienia. Ponadto zakłada usprawnienie procedur dotyczących zatrudniania cudzoziemców w Polsce, zmniejszenie zaległości w urzędach oraz pełną elektronizację postępowań.
Wojewoda odmówi wydania zezwolenia na pracę pracodawcy, który np. nie prowadzi działalności uzasadniającej powierzenie pracy cudzoziemcowi w danym okresie lub działa głównie w celu ułatwiania cudzoziemcom wjazdu na terytorium Polski. Przewiduje się wprowadzenie elastycznej procedury, która pozwoli poszczególnym powiatom zdecydować w jakich branżach ograniczyć możliwość powierzania pracy cudzoziemcom na terenie tego powiatu i w jakim okresie. Wprowadzona zostanie pełna elektronizacja dotycząca procedury wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców - począwszy od złożenia wniosku, aż po odbiór decyzji w tych sprawach.
|