Prowadzę działalność gospodarczą na podstawie wpisu w CEIDG. Założyłem w banku rachunek rozliczeniowy. Czy muszę go zgłosić do Wykazu podatników VAT?
Przedsiębiorca ma obowiązek podać administracji skarbowej swoje firmowe konta w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub aktualizacyjnym. Zgłoszone rachunki rozliczeniowe są zamieszczane w Wykazie podatników VAT, zwanym też białą listą.
Wykaz podatników VAT zawiera m.in. rachunki rozliczeniowe w rozumieniu Prawa bankowego lub imienne rachunki w SKOK, której podatnik jest członkiem, otwarte w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Konta muszą być podane przez podatnika w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub aktualizacyjnym oraz potwierdzone przy wykorzystaniu STIR (z wyjątkiem rachunków prowadzonych przez NBP). Stanowi tak art. 96b ust. 3 pkt 13 ustawy o VAT (Dz. U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.). W przypadku niektórych podmiotów informacje o wymienionych rachunkach są przekazywane do Szefa KAS przy wykorzystaniu STIR. Są to rachunki: banków spółdzielczych prowadzone przez bank zrzeszający, banków prowadzone przez inne banki, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych prowadzone przez Krajową Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych oraz Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej prowadzone przez banki, Skarbu Państwa, NFZ, ZUS, BFG. Wynika to z art. 96b ust. 3b ustawy o VAT.
Przedsiębiorca wskazuje rachunki rozliczeniowe w przekazywanym do urzędu skarbowego zgłoszeniu właściwym dla swojego statusu ewidencyjnego (NIP/CEIDG). Nie dokonuje kolejnego zgłoszenia na potrzeby Wykazu podatników VAT. Osoby wpisane w CEIDG dokonują zgłoszenia za pośrednictwem CEIDG, składając wniosek CEIDG-1, dołączając w razie potrzeby załącznik CEIDG-RB. CEIDG niezwłocznie, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, przekazuje zgłoszone dane do urzędu skarbowego wskazanego przez przedsiębiorcę. Należy pamiętać, że podmioty prowadzące działalność gospodarczą mają obowiązek zgłosić administracji skarbowej pełny wykaz firmowych rachunków bankowych lub imiennych rachunków w SKOK (z wyjątkiem rachunku VAT), a nie tylko ujawniane w Wykazie podatników VAT. Obliguje je do tego art. 5 ust. 2c, 3 i 4 oraz art. 9 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2020 r. poz. 170 ze zm.). Zgłaszają więc nie tylko konta rozliczeniowe, ale także związane z prowadzoną działalnością gospodarczą rachunki powiernicze i lokaty terminowe. Osoby fizyczne powinny również podać wykorzystywane w rozliczeniach firmowych rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe (tzw. ROR). Rachunki powiernicze, lokaty terminowe i konta osobiste nie są zamieszczane w Wykazie podatników VAT.
|