Urząd skarbowy prowadzi w naszej firmie kontrolę podatkową w zakresie VAT. Zostaliśmy zobligowani do przedłożenia tłumaczeń dokumentów dotyczących rozliczenia tego podatku sporządzonych w języku czeskim. Czy musimy dokonać przekładów na własny koszt?
TAK. Podatnik na własny koszt sporządza tłumaczenia obcojęzycznych dokumentów objętych kontrolą podatkową.
W Polsce językiem urzędowym jest język polski (art. 27 Konstytucji RP). Podmioty wykonujące zadania publiczne na terytorium Polski dokonują wszelkich czynności urzędowych w języku polskim (chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej). Obliguje je do tego art. 5 ust. 1 ustawy o języku polskim (Dz. U. z 2021 r. poz. 672). Konsekwentnie urząd skarbowy, m.in. prowadząc kontrolę podatkową, wykonuje swoje działania w języku polskim. Przekłada się to na obowiązki podatników. Kontrolowany, jego pracownik oraz osoba współdziałająca z kontrolowanym muszą na wezwanie kontrolujących przedłożyć tłumaczenie na język polski dokumentacji sporządzonej w języku obcym, a dotyczącej spraw będących przedmiotem kontroli podatkowej. Kontrolowany wykonuje przekłady na własny koszt. Stanowi tak art. 287 § 1 pkt 2 i § 2 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Tłumaczenie dokumentów dotyczących rozliczeń podatkowych musi być wiarygodne. Nie może być wątpliwości, czy i w jakim stopniu dokonujący przekładu posługuje się językiem obcym. Wymagane jest więc dokonanie tłumaczenia przez tłumacza przysięgłego (por. wyrok NSA z dnia 21 sierpnia 2012 r., sygn. akt II FSK 108/11).
Konsekwencją bezzasadnej odmowy przedłożenia tłumaczenia obcojęzycznej dokumentacji lub niewywiązania się z tego obowiązku w wyznaczonym terminie może być kara porządkowa. Możliwość jej zastosowania w toku kontroli podatkowej wynika z art. 262 § 1 pkt 2 w zw. z art. 292 Ordynacji podatkowej. Karę porządkową nakłada w formie postanowienia organ prowadzący kontrolę podatkową. Obecnie może być ona wymierzona w wysokości do 2.900 zł. Karę porządkową otrzymuje zasadniczo podatnik. Jeżeli kontrolowanym jest osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, wymierza się ją ustawowemu reprezentantowi, członkowi organu uprawnionego do reprezentowania lub osobie upoważnionej do prowadzenia spraw danego podmiotu, np. prezesowi spółki z o.o.
Ukaranemu przysługuje prawo wniesienia zażalenia na postanowienie o nałożeniu kary porządkowej lub złożenia wniosku o uchylenie kary porządkowej. Zażalenie rozpatruje organ wyższego stopnia. Wniosek o uchylenie kary porządkowej rozpoznaje organ podatkowy, który ją nałożył. Na postanowienie o odmowie uchylenia kary przysługuje zażalenie.
|