Indywidualne interpretacje podatkowe miały być sposobem na uzyskanie oficjalnego stanowiska administracji skarbowej w zakresie stosowania przepisów podatkowych w jednostkowych sprawach. Wystarczyło wyczerpująco opisać sytuację budzącą wątpliwości i przedstawić własną opinię. Systematycznie powiększa się jednak lista tematów, o które nie wolno pytać, przez co indywidualne interpretacje podatkowe tracą na znaczeniu.
Indywidualne interpretacje podatkowe wydaje na wniosek zainteresowanego Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS).
Przedmiotem wyjaśnień są przepisy prawa podatkowego - z wyłączeniem norm regulujących właściwość, uprawnienia i obowiązki organów podatkowych. Pytać można o stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe. Stan faktyczny to sytuacja już zaistniała, a zdarzenie przyszłe - sytuacja, która nie miała miejsca, ale wystąpi lub może wystąpić w związku z planowanym przedsięwzięciem. Sprawa musi być przedstawiona we wniosku w sposób wyczerpujący. Wnioskodawca powinien podać wszystkie szczegóły istotne z punktu widzenia dokonania przez organ interpretacyjny oceny jego stanowiska. Stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe nie może być "dopowiadane" dołączonymi do wniosku dokumentami. Wnioskodawca nie musi udowadniać, że przedstawiana przez niego sytuacja ma odzwierciedlenie w określonym materiale dowodowym. Do wniosku nie dołącza się dowodów potwierdzających prawdziwość podanych w nim informacji, np. umów, faktur, map.
Pytanie nie może dotyczyć sprawy wyjaśnianej lub już załatwionej przez organ podatkowy. Indywidualna interpretacja podatkowa nie zostanie wydana w zakresie tych elementów stanu faktycznego, które w dniu złożenia wniosku są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub celno-skarbowej, a także gdy w tym zakresie sprawa została rozstrzygnięta co do istoty w decyzji lub postanowieniu.
Indywidualnej interpretacji podatkowej nie uzyska się w kwestii wyjaśnionej w interpretacji ogólnej.
Ogólne interpretacje wydaje Minister Finansów, na wniosek lub z urzędu, w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa przez organy podatkowe. Takie wyjaśnienia uwzględniają orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego oraz Trybunału Sprawiedliwości UE. Każdy, kto się do nich zastosuje, korzysta z ochrony przed skutkami zmiany stanowiska organów podatkowych.
Wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej nie zostanie rozpatrzony, jeżeli przedstawiony w nim stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe odpowiadają zagadnieniu, które jest przedmiotem interpretacji ogólnej wydanej w takim samym stanie prawnym. Wynika to z art. 14b § 5a Ordynacji podatkowej. Organ interpretacyjny przeprowadza pod tym kątem analizę porównawczą. Jeżeli uzna sytuację opisaną we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej za tożsamą z zagadnieniem zawartym w interpretacji ogólnej, wydaje postanowienie stwierdzające, że w tej sytuacji znajduje zastosowanie funkcjonująca już w przestrzeni prawnej interpretacja ogólna. Organ interpretacyjny podaje jej oznaczenie i miejsce publikacji.
Przedmiotem indywidualnych interpretacji podatkowych nie mogą być kwestie związane z unikaniem opodatkowania.
Regulacje obowiązujące do końca ubiegłego roku uniemożliwiały otrzymanie takich wyjaśnień w sprawach, w których znajdowała zastosowanie tzw. ogólna klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania zawarta w art. 119a Ordynacji podatkowej, lub które mogły stanowić nadużycie prawa wskazane w art. 5 ust. 5 ustawy o VAT (Dz. U. z 2018 r. poz. 2174 ze zm.). Uzyskanie indywidualnej interpretacji podatkowej było wykluczone w razie istnienia samego przypuszczenia - a nie pewności - użycia wymienionych przepisów. Dyrektor KIS zwracał się w wątpliwych przypadkach do Szefa KAS o opinię, czy w sprawie objętej wnioskiem mają one zastosowanie, chyba że opisana przez wnioskodawcę sytuacja odpowiadała zagadnieniu, które było przedmiotem uzyskanej już wcześniej opinii.
Obowiązujące od początku bieżącego roku przepisy rozszerzają zakaz wydawania indywidualnych interpretacji także w sprawach, co do których istnieje uzasadnione przypuszczenie, że mogą być przedmiotem decyzji wydanej z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści. Przez te środki rozumie się postanowienia ratyfikowanych przez Polskę umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz innych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej, a także inne środki ograniczające lub odmawiające korzyści wynikających z tych umów. Organ interpretacyjny może powziąć przypuszczenie stosowania przez podatnika niedozwolonych optymalizacji na podstawie łącznej oceny więcej niż jednego wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Przewiduje to obowiązujący od 1 stycznia 2019 r. art. 14b § 5d Ordynacji podatkowej. Schematy unikania opodatkowania stanowią zazwyczaj szereg skomplikowanych czynności. Podatnicy, chcąc odsunąć od siebie podejrzenie stosowania takich rozwiązań, mogą dokonać ich fragmentaryzacji - pytać o poszczególne elementy w odrębnych wnioskach o wydanie indywidualnych interpretacji podatkowych. Organ interpretacyjny zyskał więc prawo do ocenienia elementów stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego zawartych w kilku wnioskach złożonych przez podmiot lub grupę podmiotów mogących uczestniczyć w tej samej czynności. Nowością, obowiązującą od 1 stycznia 2019 r., jest ponadto możliwość uchylenia z urzędu przez Szefa KAS indywidualnej interpretacji podatkowej wydanej w sprawie dotyczącej stosowania schematu optymalizacyjnego lub nadużycia prawa.
Przedmiotem wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej nie mogą być:
|
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r. poz. 800 ze zm.)
|