Pracowałem w firmie mojego wujka przez blisko 15 lat. Wujek niedawno zmarł. Pozostawił testament, w którym spadek przekazał swoim dzieciom, jednak na mocy zapisu windykacyjnego wspomniane przedsiębiorstwo wujka przypadło mnie. Czy podobnie jak dzieci wujka mogę nie płacić w tej sytuacji podatku od spadków i darowizn?
Czytelnik będzie mógł uniknąć konieczności płacenia podatku od spadków i darowizn, o ile spełni warunki i skorzysta ze zwolnienia. Nie jest on uprawniony do zwolnienia, z którego korzystają najczęściej członkowie najbliższej rodziny, czyli tzw. całkowitego zwolnienia podatkowego (SD-Z2). Dzieci rodzeństwa zmarłego nie należą bowiem do kręgu uprawnionych do tego zwolnienia.
Na podstawie art. 4b ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2024 r. poz. 1837) zwalnia się od podatku nabycie w drodze dziedziczenia lub zapisu windykacyjnego własności przedsiębiorstwa osoby fizycznej lub udziału w nim, pod warunkiem:
1) zgłoszenia przez nabywcę nabycia własności przedsiębiorstwa lub udziału w nim właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia lub wydania europejskiego poświadczenia spadkowego,
2) prowadzenia tego przedsiębiorstwa przez nabywcę przez okres co najmniej 2 lat od dnia jego nabycia.
Zgłoszenia, o którym mowa w punkcie 1, należy dokonać na urzędowym formularzu: SD-ZP - Zgłoszenie o nabyciu własności przedsiębiorstwa (druk dostępny w DRUKACH Gofin). Zdarza się, że jedno przedsiębiorstwo zostaje w powyższy sposób przekazane więcej niż jednej osobie. W takiej sytuacji omawiane zwolnienie podatkowe przysługuje tym nabywcom, którzy będą je prowadzili przez wspomniany okres. Co istotne, warunek dotyczący prowadzenia przedsiębiorstwa przez nabywcę przez wskazany okres uważa się za zachowany także w przypadku, gdy przedsiębiorstwo zostało w całości wniesione jako wkład do spółki, a objęte w zamian udziały lub akcje nie zostaną zbyte przed upływem 2 lat od dnia nabycia własności przedsiębiorstwa lub udziału w nim.
Omawiane zwolnienie nie jest ograniczone podmiotowo. Niedotrzymanie warunków zwolnienia będzie skutkować opodatkowaniem nabycia na zasadach ogólnych, tj. stosownie do grupy podatkowej, do której należy nabywca przedsiębiorstwa.
|