Jestem współwłaścicielem rachunku bankowego (ROR). Drugim współwłaścicielem jest moja siostra, osoba samotna. Na koncie gromadzone są oszczędności z tytułu świadczenia emerytalnego siostry. Czy w przypadku śmierci mojej siostry środki zgromadzone na tym rachunku są dziedziczone, czy pozostają moją własnością?
Na sprawę należy spojrzeć w dwóch aspektach. Jedna kwestia to regulacje bankowe, tj. umowa rachunku bankowego i regulaminy, które określają zagadnienia techniczne i praktyczne odnośnie dostępu do środków po śmierci jednego z posiadaczy rachunku wspólnego. Druga sprawa, zasadniczo istotniejsza, to kwestia własności środków, w konsekwencji tego, komu przypadają środki po śmierci współposiadacza rachunku.
Odnośnie pierwszego zagadnienia należy wyjaśnić, że w zależności od banku, regulaminu, umowy, po śmierci jednego współposiadacza czasem rachunek wspólny przekształca się w rachunek indywidualny, czasem środki zgromadzone na rachunku są dzielone i posiadacz pozostający przy życiu ma dostęp tylko do części z nich (a pozostała część ulega niejako "zamrożeniu" do czasu okazania przez spadkobierców dokumentu potwierdzającego prawo do spadku po zmarłym). Zdarza się również, że śmierć współposiadacza rachunku stanowi okoliczność uzasadniającą rozwiązanie umowy bądź prowadzi do zablokowania całości środków. Zatem kluczowe jest zapoznanie się z treścią umowy rachunku bankowego.
Druga kwestia to własność środków zgromadzonych na rachunku bankowym. W uproszczeniu, fakt, iż jakieś środki znajdują się na rachunku danej osoby, nie przesądza jeszcze o tym, że są one jej własnością. Przykładowo, dziadek postanawia darować małoletniej wnuczce 5 tys. zł. Przelewa środki na rachunek bankowy jej matki. Środki te stanowić będą wyłączną własność wnuczki i nie będzie mieć znaczenia, że znalazły się na rachunku jej matki. Oczywiście w praktyce regulacje bankowe mogą w większym bądź mniejszym stopniu umożliwić korzystanie ze środków współposiadaczowi pozostającemu przy życiu, natomiast nie jest rolą banku rozstrzyganie, kto jest właścicielem środków zgromadzonych na rachunku.
Zatem oszczędności siostry Czytelnika, które ta poczyniła na rachunku wspólnym, nie stają się własnością drugiego posiadacza, tj. Czytelnika. Kwestia dostępu do tych środków to sprawa drugorzędna. Ostatecznie i tak w postępowaniu spadkowym (np. w sprawie o dział spadku) konieczne będzie rozliczenie się z tych środków, jeśli ewentualnie zostałyby pobrane przez Czytelnika.
|