Mój wujek zapisał mi w spadku firmę, którą prowadził od blisko 10 lat. Nie zostałem powołany na spadkobiercę, ale uczyniono w testamencie stosowny zapis windykacyjny. Nie należę do kręgu najbliższej rodziny i nie mogę - w przeciwieństwie do dzieci wujka - skorzystać z całkowitego zwolnienia podatkowego. Czy będę musiał zapłacić z tego tytułu jakiś podatek?
Czytelnik nie będzie musiał płacić żadnego podatku, o ile spełni warunki do skorzystania ze specjalnego zwolnienia podatkowego wprowadzonego pod koniec 2018 r. (wejście w życie tych przepisów nastąpiło z dniem 25 listopada 2018 r.).
Wspomniane przez Czytelnika całkowite zwolnienie podatkowe może być zastosowane jedynie wobec osób najbliższych spadkodawcy (darczyńcy), tj. gdy nabywcą jest małżonek, zstępny, wstępny pasierb, rodzeństwo, ojczym bądź macocha. Dalsi krewni, a także osoby obce nie mogą skorzystać ze wspomnianego zwolnienia.
W przypadku nabycia firmy prawo do zwolnienia nie jest ograniczone podmiotowo, choć z oczywistych powodów korzystać z niego będą osoby, które nie mogły skorzystać ze wspomnianego całkowitego zwolnienia podatkowego. I tak, zwalnia się od podatku nabycie w drodze dziedziczenia lub zapisu windykacyjnego własności przedsiębiorstwa osoby fizycznej lub udziału w nim, pod warunkiem:
1) zgłoszenia przez nabywcę nabycia własności przedsiębiorstwa lub udziału w nim właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia lub wydania europejskiego poświadczenia spadkowego,
2) prowadzenia tego przedsiębiorstwa przez nabywcę przez okres co najmniej 2 lat od dnia jego nabycia.
Tak wynika z art. 4b ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2018 r. poz. 644 ze zm.). Jeżeli przedsiębiorstwo nabędzie więcej niż jedna osoba, zwolnienie przysługuje tym nabywcom, którzy będą je prowadzili przez wspomniany powyżej okres. Przy czym warunek dotyczący prowadzenia przedsiębiorstwa uważa się za zachowany także w przypadku, gdy przedsiębiorstwo zostało w całości wniesione jako wkład do spółki, a objęte w zamian udziały lub akcje nie zostaną zbyte przed upływem 2 lat od dnia nabycia własności przedsiębiorstwa lub udziału w nim. Innymi słowy, zwolnienie dotyczy nabycia firmy należącej do osoby fizycznej, ale dalsze jej prowadzenie przez nabywcę nie musi odbywać się "osobiście".
Zgłoszenie, o którym mowa powyżej, należy wnieść na urzędowym formularzu SD-ZP.
Formularz SD-ZP zgłoszenia o nabyciu własności przedsiębiorstwa dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Inne podatki.
|