Trzy lata temu zakończyła się sprawa spadkowa po moim ojcu. Spadek z mocy ustawy przypadł jego dzieciom. Ja oraz dwójka rodzeństwa otrzymaliśmy po 1/3 spadku. Niedawno zgłosiła się do mnie osoba, która jak się okazało jest córką mojego ojca z nieformalnego związku. Twierdzi, że również ma prawo do spadku po nim. Czy faktycznie po tylu latach może teraz domagać się zmiany sposobu dziedziczenia?
TAK. Skoro osoba, która zgłosiła się do Czytelniczki, jest córką zmarłego (posiada stosowny akt urodzenia), to również ona należy do kręgu spadkobierców ustawowych. Co więcej, jest spadkobiercą od samego początku, od chwili śmierci spadkodawcy, niezależnie nawet od tego, czy zdawała sobie z tego sprawę. Dziedziczenie następuje bowiem z mocy samego prawa, a ewentualna sprawa spadkowa czy stosowny akt notarialny jedynie formalnie potwierdzają ten stan rzeczy. Dokumenty te pozwalają również wykazać prawa do spadku. Względem osoby trzeciej, która nie rości sobie praw do spadku z tytułu dziedziczenia, spadkobierca może udowodnić swoje prawa wynikające z dziedziczenia tylko stwierdzeniem nabycia spadku albo zarejestrowanym aktem poświadczenia dziedziczenia.
Powyższe nie oznacza jednak, że córka zmarłego, która zgłosiła się do Czytelnika może od razu zażądać udziału w spadku. Należy bowiem pamiętać, że dowód, że osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku, nie jest spadkobiercą lub że jej udział w spadku jest inny niż stwierdzony, może być przeprowadzony tylko w postępowaniu o uchylenie lub zmianę stwierdzenia nabycia spadku.
W opisanej sytuacji Czytelnik posiada zatem udział w spadku w wysokości 1/4, a nie 1/3, jak wynika to z prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Konieczne jest zatem dokonanie zmiany. Warto jednak pamiętać, że ten, kto był uczestnikiem pierwotnego postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, może tylko wówczas żądać zmiany postanowienia stwierdzającego nabycie spadku, gdy żądanie opiera na podstawie, której nie mógł powołać w tym postępowaniu, a wniosek o zmianę składa przed upływem roku od dnia, w którym uzyskał tę możność. Z opisu sprawy wynika, że córka zmarłego, która zgłosiła się w sprawie spadku z oczywistych powodów uczestnikiem pierwotnego postępowania nie była, co oznacza, że może złożyć wniosek o nową sprawę spadkową nawet po np. 10 latach.
Wniosek o wszczęcie przedmiotowego postępowania może zgłosić każdy zainteresowany.
|