Odziedziczyłem spadek po ojcu. Jestem jednym z trójki spadkobierców. Spadek został przez nas przyjęty z ograniczeniem odpowiedzialności za długi. Sprawy spadkowej jeszcze nie przeprowadziliśmy (ani o stwierdzenie nabycia spadku, ani o podział spadku). Doszły mnie informacje, że gmina chce wywłaszczyć nieruchomość, która znajduje się w masie spadkowej. Czy jest to dopuszczalne prawnie, skoro formalnie nie przeprowadziliśmy postępowania spadkowego?
TAK. Może do tego dojść również w takiej sytuacji, gdy stan prawny nieruchomości nie jest jeszcze do końca wyjaśniony. Do postępowania w przedmiocie takiej nieruchomości stosuje się przepisy właściwe dla nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym (chodzi o przypadek, gdy właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości nie żyje i nie przeprowadzono lub nie zostało zakończone postępowanie spadkowe).
W przypadku nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym informację o zamiarze wywłaszczenia starosta podaje do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości oraz na stronach internetowych starostwa powiatowego, a także przez ogłoszenie w prasie o zasięgu ogólnopolskim. W każdej sprawie o wywłaszczenie, zanim dojdzie do wszczęcia tego rodzaju procedury, należy przeprowadzić rokowania (choć nie ma możliwości, by takie rokowania się odbyły, jeśli osoby uprawnione do nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym nie zgłoszą się do organu we wskazanym terminie). Celem rokowań jest nakłonienie właściciela do zbycia nieruchomości w drodze umowy. W trakcie prowadzenia rokowań może być zaoferowana nieruchomość zamienna.
Jeżeli w terminie dwóch miesięcy od dnia ogłoszenia, o którym mowa powyżej, nie zgłoszą się osoby, które wykażą, że przysługują im prawa rzeczowe do nieruchomości, można wszcząć postępowanie w sprawie podziału i postępowanie wywłaszczeniowe. Tak przewiduje art. 114 ust. 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2018 r. poz. 121 ze zm.). Wszczęcie postępowania wywłaszczeniowego następuje z dniem doręczenia zawiadomienia stronom lub z dniem określonym w ogłoszeniu o wszczęciu postępowania, wywieszonym w urzędzie starostwa powiatowego, po upływie wskazanego tam terminu.
Z powyższego jasno wynika, że w interesie spadkobierców jest możliwie szybkie przeprowadzenie sprawy spadkowej (w sądzie bądź u notariusza), uzyskanie formalnego potwierdzenia praw do spadku, a także ujawnienie swojego prawa w księdze wieczystej przedmiotowej nieruchomości.
|