Świadczenie przedemerytalne może poprzedzić nabycie prawa do emerytury. Okoliczność tę w zasadzie wskazuje sama jego nazwa. Grono uprawnionych do świadczenia przedemerytalnego jest dość spore, a z dniem 1 stycznia 2024 r. zostanie poszerzone o kolejną grupę osób.
Pracownik może nabyć prawo do świadczenia przedemerytalnego, jeśli do rozwiązania stosunku pracy/służbowego doszło z:
Od przyczyny zakończenia stosunku pracy zostały uzależnione pozostałe kryteria, które są wymagane do nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego. Przy likwidacji pracodawcy lub jego niewypłacalności świadczenie jest należne, jeśli dana osoba do dnia:
Gdy natomiast do rozwiązania stosunku pracy/służbowego dochodzi z przyczyn dotyczących zakładu pracy, wówczas świadczenie przysługuje, jeżeli do dnia rozwiązania tego stosunku, w którym dana osoba była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy:
Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje również osobom, o których mowa w ustawie o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest.
Poza pracownikami z prawa do świadczenia przedemerytalnego może skorzystać osoba, która do dnia ogłoszenia upadłości prowadziła nieprzerwanie i przez okres nie krótszy niż 24 miesiące pozarolniczą działalność, w rozumieniu przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, i za ten okres opłaciła składki na ubezpieczenia społeczne oraz do dnia ogłoszenia upadłości:
Świadczenie przedemerytalne zostało również przewidziane dla byłych rencistów, przy czym muszą oni zarejestrować się we właściwym urzędzie pracy w ciągu 30 dni od dnia ustania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, pobieranej nieprzerwanie przez okres co najmniej 5 lat, i do dnia, w którym ustało prawo do renty:
Z prawa do świadczenia przedemerytalnego mogą skorzystać opiekunowie osób niepełnosprawnych. Przysługuje ono osobie, która zarejestrowała się we właściwym urzędzie pracy w ciągu 60 dni od dnia ustania prawa do:
pobieranych nieprzerwanie przez okres co najmniej 365 dni, jeżeli utrata prawa do nich była spowodowana śmiercią osoby, nad którą opieka była sprawowana i do dnia, w którym ustało prawo do świadczeń opiekuńczych, osoba taka ukończyła co najmniej 55 lat - kobieta oraz 60 lat - mężczyzna i osiągnęła okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.
Od 1 stycznia 2024 r. na mocy ustawy o świadczeniu wspierającym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1429) do obiegu prawnego zostanie włączone nowe świadczenie kierowane do osób niepełnosprawnych mających potrzebę wsparcia, tj. świadczenie wspierające. Ustawa ta dokonuje zmian w ustawie o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1999), poszerzając grono uprawnionych do świadczenia przedemerytalnego (patrz ramka).
Świadczenie przedemerytalne przysługuje wymienionym wcześniej osobom, gdy spełnią one wymagane od nich tzw. indywidualne warunki oraz tzw. wspólne. Ustawodawca określił, że świadczenie przysługuje po upływie co najmniej 180 dni pobierania zasiłku dla bezrobotnych, jeżeli osoba ta spełnia łącznie następujące warunki:
W szczególnie uzasadnionych przypadkach ZUS na wniosek osoby zainteresowanej może przywrócić termin złożenia wniosku o świadczenie przedemerytalne.
Świadczenie przedemerytalne finansowane jest ze środków FP i zazwyczaj przysługuje w tzw. kwocie ryczałtowej wynoszącej od 1 marca 2023 r. 1.600,70 zł. Przy czym dla osoby, która nabyła prawo do świadczenia po utracie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, jest ono przyznawane w kwocie ostatnio ustalonej wysokości renty, nie wyższej jednak niż kwota ryczałtowa.
Szersze grono opiekunów uprawnionych do świadczenia przedemerytalnego od 1 stycznia 2024 r. Z dniem 1 stycznia 2024 r. prawo do świadczenia przedemerytalnego będzie przysługiwało osobie, która zarejestrowała się we właściwym powiatowym urzędzie pracy w ciągu 60 dni od dnia ustania prawa do:
pobieranych nieprzerwanie przez okres co najmniej 365 dni, jeżeli utrata prawa do nich była spowodowana:
i do dnia, w którym ustało prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna, ukończyła co najmniej 55 lat - kobieta oraz 60 lat - mężczyzna i osiągnęła okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Podobnie jak obecnie do wniosku o świadczenie przedemerytalne konieczne będzie dołączenie stosownego zaświadczenia potwierdzającego nieprzerwane pobieranie przez okres co najmniej 365 dni stosownego świadczenia opiekuńczego, utratę prawa do niego z powodu śmierci osoby, nad którą opieka była sprawowana, albo przyznania osobie, nad którą opieka była sprawowana, prawa do świadczenia wspierającego. Nie ulęgną zmianie zasady nabywania prawa do świadczenia przedemerytalnego związane ze statusem osoby bezrobotnej. |
|