Przez większość okresu swojej pracy zawodowej prowadziłem pozarolniczą (jednoosobową) działalność gospodarczą. W grudniu 2020 r. osiągnę powszechny wiek emerytalny, więc mogę starać się o emeryturę. Jakie dokumenty powinienem złożyć dla udokumentowania prowadzenia tej działalności?
Emerytura, do której Czytelnik uzyska prawo, będzie obliczana według nowych zasad, a więc przede wszystkim w oparciu o zwaloryzowany kapitał początkowy i składki emerytalne.
Postępowanie przed organem rentowym w sprawie emerytury Czytelnika zostanie wszczęte, gdy złoży on wniosek o to świadczenie, najlepiej na formularzu EMP, do którego powinien dołączyć wypełniony formularz ERP-6, tj. Informację o okresach składkowych i nieskładkowych. W oparciu o złożony wniosek w sprawie emerytury (EMP) zostanie również obliczony kapitał początkowy, gdy Czytelnik nie ma go jeszcze ustalonego. Z tym że aby tak się stało, powinien on złożyć dokumenty dotyczące okresów składkowych i nieskładkowych oraz wysokości osiągniętego wynagrodzenia z przebiegu ubezpieczenia przypadającego do 31 grudnia 1998 r. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej za okres do 31 grudnia 1998 r. w informacji - ERP-6 - wystarczy podać rodzaj działalności, miejsce siedziby a także Numer Konta Płatnika - NKP.
Jeśli Czytelnik ma już obliczony kapitał początkowy, to wystarczy, jak złoży w ZUS wniosek o emeryturę i informację o okresach składkowych i nieskładkowych, w której wskaże przypadające po 31 grudnia 1998 r. m.in. okresy ubezpieczenia, tj. przykładowo zatrudnienia, prowadzenia pozarolniczej działalności.
W przypadku ustalania prawa m.in. do emerytury należy liczyć się z tym, że dla płatników składek zobowiązanych do opłacania składek na własne ubezpieczenia emerytalne i rentowe (a więc za okres od 1 stycznia 1999 r.) nie uwzględnia się okresu, za który nie zostały opłacone składki, mimo podlegania obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym w tym okresie. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do ubezpieczonych zobowiązanych do opłacania składek na własne ubezpieczenie społeczne za okres przypadający przed 1 stycznia 1999 r., o czym wprost stanowi art. 5 ust. 4 pkt 1 oraz art. 5 ust. 5 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2020 r. poz. 53 ze zm.), zwanej ustawą emerytalną.
Ponadto, przy uwzględnianiu do obliczenia emerytury zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne, bierze się pod uwagę zewidencjonowane składki na koncie ubezpieczonego. W przypadku ubezpieczonych będących płatnikami składek na koncie ubezpieczonego ewidencjonuje się informacje o zwaloryzowanej wysokości składek na ubezpieczenie emerytalne, ale wpłaconych. Natomiast w razie ubezpieczonych niebędących płatnikami składek, zewidencjonowaniu podlegają składki należne. Szczegółowo określa to art. 40 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 266 ze zm.).
|