W 2017 r. ZUS przyznał rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Wskaźnik wysokości podstawy jej wymiaru ustalony z 10 lat (2007-2016) wyniósł 40,14%. Po otrzymaniu renty zostało podjęte zatrudnienie, a w 2020 r. złożono wniosek o przeliczenie świadczenia. Nowy wskaźnik obliczony z 10 lat (2010-2019) wyniósł 48,71%. Czy ZUS zastosuje kwotę bazową obowiązującą w dniu złożenia wniosku o przeliczenie?
Ponowne ustalenie wysokości świadczenia może nastąpić na zasadach określonych w przepisach art. 110 lub 111 ustawy emerytalnej i jest zależne od okresu, który został wskazany do przeliczenia podstawy wymiaru.
Zgodnie z art. 110 ustawy emerytalnej, wysokość emerytury lub renty podlega ponownemu ustaleniu wskutek zmiany podstawy wymiaru, jeżeli:
Warunek posiadania wyższego wskaźnika od poprzednio ustalonego nie jest wymagany w przypadku, gdy świadczeniobiorca od dnia ustalenia prawa do świadczenia do dnia zgłoszenia wniosku o ponowne jego ustalenie nie pobrał świadczenia wskutek zawieszenia do niego prawa lub okres wymagany do ustalenia podstawy przypada w całości po przyznaniu prawa do świadczenia, a wskaźnik wysokości podstawy wymiaru wynosi co najmniej 130%. Ponowne ustalenie wysokości świadczenia na warunkach określonych w powołanym przepisie w każdym przypadku powoduje obliczenie wysokości świadczenia od aktualnie obowiązującej, czyli "nowej", kwoty bazowej.
Przeliczenie podstawy wymiaru musi uwzględniać zasady określone w art. 15 ustawy emerytalnej, tj. wynagrodzenie wskazane do obliczenia podstawy wymiaru powinno być uzyskane w okresie:
Natomiast zgodnie z art. 111 ustawy emerytalnej, emeryt lub rencista może zgłosić wniosek o ponowne przeliczenie podstawy wymiaru świadczenia z uwzględnieniem zarobków uzyskanych przed przyznaniem świadczenia, z innego okresu, niż został wskazany do obliczenia dotychczasowej podstawy wymiaru. W tym przypadku również jest wymagane, aby wskaźnik wysokości podstawy wymiaru składek był wyższy od poprzednio ustalonego.
Kalkulator wysokości renty z tytułu niezdolności do pracy dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl. |
Przeliczenie podstawy wymiaru następuje na zasadach określonych w art. 15 ustawy emerytalnej, tak jak w przypadku przeliczenia zgodnie z art. 110 ustawy emerytalnej, ale dodatkowo do jej obliczenia można również wskazać podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenia emerytalne i rentowe z liczby kolejnych lat kalendarzowych i w okresie wskazanym do ustalenia poprzedniej podstawy wymiaru świadczenia.
Ważne: Przeliczenie wysokości świadczenia na zasadach określonych w art. 111 ustawy emerytalnej wiąże się zawsze z zastosowaniem kwoty bazowej ostatnio przyjętej do obliczenia świadczenia, czyli "starej" kwoty bazowej. |
Z informacji podanych w pytaniu wynika, że do ponownego obliczenia renty z tytułu niezdolności do pracy przyjęto wynagrodzenie osiągnięte częściowo po przyznaniu świadczenia (z lat 2017-2019). Zatem do przeliczenia wysokości świadczenia należało zastosować przepisy art. 110 ustawy emerytalnej. Nowa wysokość świadczenia powinna być obliczona przy zastosowaniu "nowej" kwoty bazowej, obowiązującej w dniu zgłoszenia wniosku o przeliczenie.
|