Od 2011 r. pobieram emeryturę przyznaną po wcześniejszej emeryturze (ur. 1953 r.). Ustalając wysokość tego świadczenia, ZUS pomniejszył podstawę jego obliczenia o sumę kwot pobranych w ramach wcześniejszej emerytury. W związku ze zmianą ustawy emerytalnej w tym zakresie, proszę o informację, od kiedy można składać wnioski o przeliczenie wysokości emerytury?
Od 1 stycznia 2013 r. podstawa obliczenia emerytury ustalanej po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego była pomniejszana o kwotę stanowiącą sumę kwot pobranych wcześniejszych emerytur w wysokości przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pomniejszenie to następowało u osób, które pobrały, co najmniej przez 1 miesiąc, emeryturę przyznawaną w wieku niższym niż powszechny wiek emerytalny.
W dniu 10 lipca 2020 r. weszła w życie ustawa z dnia 19 czerwca 2020 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. poz. 1222), dalej ustawa zmieniająca. Dostosowała ona przepisy do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2019 r. (sygn. akt P 20/16, OTK-A 2019/11), wprowadzając możliwość obliczenia wysokości emerytury powszechnej bez pomniejszania podstawy jej obliczenia. Ustawa zmieniająca w art. 1 dodała do ustawy emerytalnej art. 194i, na mocy którego osoby urodzone w 1953 r., pobierające wcześniejszą emeryturę przyznaną przed 2013 r., mogą obecnie przejść na emeryturę powszechną bez pomniejszania podstawy jej obliczenia o kwoty wypłaconej dotychczas wcześniejszej emerytury. Natomiast osobom, które przeszły już z wcześniejszej emerytury na emeryturę powszechną świadczenie to zostanie przeliczone (art. 194j ustawy emerytalnej).
ZUS po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy zmieniającej wyda z urzędu decyzję ustalającą ponownie wysokość emerytury powszechnej i dokona jej wyrównania. Zatem osoby spełniające warunki do przeliczenia wysokości emerytury nie muszą składać wniosków w tej sprawie.
Ustawa zmieniająca nie ma zastosowania do osób urodzonych w innym roku niż 1953, a także osób, które mają m.in. przyznaną wcześniejszą emeryturę na wniosek zgłoszony po 31 grudnia 2012 r. lub ponownie ustaloną wysokość emerytury zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2019 r. bez pomniejszania podstawy obliczenia emerytury, a jej wysokość jest zmieniona od daty przyznania emerytury powszechnej.
Sygnalizujemy jednak, że trwają prace nad ustawą o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS mającą na celu przywrócenie emerytom urodzonym także w innych latach niż 1953 r. pełnej podstawy obliczenia emerytury, pomniejszonej w 2012 r. w sposób niezgodny z Konstytucją o kwoty pobranych wcześniejszych emerytur.
|