Zatrudniamy (od 1 października 1997 r.) pracownika uprawnionego do emerytury z tytułu pełnionej zawodowej służby wojskowej (na emeryturę wojskową przeszedł 30 września 1997 r.). Pod koniec bieżącego roku zamierza on rozwiązać umowę o pracę i złożyć w ZUS dokumenty o wypłatę emerytury. Czy będą mu przysługiwały dwa świadczenia?
Dla ubezpieczonych, którzy wstąpili do służby przed 2 stycznia 1999 r. ustawa emerytalna przewiduje możliwość ubiegania się o emeryturę z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) za okresy opłacania składek na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Tak wynika z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy emerytalnej oraz ustaw z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2020 r. poz. 586) i z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu... (Dz. U. z 2020 r. poz. 723). Pod pojęciem osoby, która wstąpiła do służby należy rozumieć żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Biura Ochrony Rządu, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej.
O ustalenie prawa do emerytury z ZUS mogą ubiegać się osoby spełniające następujące warunki:
Zasady te dotyczą zarówno osób, które urodziły się przed 1 stycznia 1949 r., jak i osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r.
Przy ustalaniu prawa do emerytury z FUS oraz jej wysokości okresów służby nie uwzględnia się.
Powyższe odnosi się również do osób, które nie spełniają warunków do nabycia prawa lub utraciły prawo do świadczeń określonych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym tych osób (art. 2 ust. 2 ustawy emerytalnej).
Przypominamy, że zgodnie z art. 27 ustawy emerytalnej, osobom urodzonym przed 1 stycznia 1949 r. przysługuje prawo do emerytury po ukończeniu wieku emerytalnego wynoszącego co najmniej 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn oraz udokumentowaniu okresów składkowych lub nieskładkowych w wymiarze 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn. Natomiast jeżeli o emeryturę ubiega się osoba urodzona po 31 grudnia 1948 r., to zgodnie z art. 24 ustawy emerytalnej, warunkiem nabycia prawa do tego świadczenia jest osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego (60 lat - kobieta i 65 lat - mężczyzna). W przypadku tej grupy wiekowej nie ma znaczenia długość udokumentowanych okresów składkowych i nieskładkowych.
Wysokość świadczenia emerytalnego ustala się wyłącznie z okresów ubezpieczenia w ZUS (za okresy przebyte przed 1 stycznia 1999 r. ustalany jest kapitał początkowy na zasadach określonych w ustawie emerytalnej).
Ważne: W razie zbiegu u jednej osoby prawa do kilku świadczeń przewidzianych w ustawie wypłaca się jedno z tych świadczeń - wyższe lub wybrane przez zainteresowanego (art. 95 ust. 1 ustawy emerytalnej). |
Zatem w przypadku zbiegu prawa do emerytury z prawem do świadczeń przewidzianych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych lub funkcjonariuszy wypłaca się tylko jedno świadczenie, tj. wybrane przez osobę zainteresowaną lub finansowo korzystniejsze. Powyższe stosuje się również w razie zbiegu u jednej osoby prawa do renty rodzinnej z prawem do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, z wyjątkiem, gdy emerytura wojskowa lub policyjna została obliczona według zasad określonych w art. 15a albo art. 18e ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. albo w art. 15a lub art. 15d lub art. 18e ustawy z dnia 18 lutego 1994 r.
|