W kwietniu 2020 r. upłynął termin, do którego ZUS przyznał mi rentę z tytułu niezdolności do pracy. Jeszcze w marcu br. złożyłem wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia, ale dotąd nie zostałem wezwany do lekarza orzecznika ZUS. Słyszałem, że badania odbędą się w późniejszych terminach. Czy to oznacza, że ZUS wstrzyma wypłatę renty?
Nie. Zgodnie z art. 15zc ust. 1 specustawy, z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, orzeczenie o: częściowej niezdolności do pracy, całkowitej niezdolności do pracy, całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji, niezdolności do samodzielnej egzystencji wydane na czas określony na podstawie m.in. przepisów ustawy emerytalnej, którego ważność upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii albo w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu, zachowuje ważność przez okres kolejnych 3 miesięcy od dnia upływu terminu jego ważności, w przypadku złożenia wniosku o ustalenie uprawnień do świadczenia na dalszy okres, przed upływem terminu ważności tego orzeczenia.
Ważne: Skutkiem wydłużenia ważności orzeczeń o niezdolności do pracy lub o niezdolności do samodzielnej egzystencji, wydanych przez lekarza orzecznika ZUS lub komisję lekarską ZUS jest jednoczesne wydłużenie prawa do świadczeń uzależnionych od niezdolności do pracy lub od niezdolności do samodzielnej egzystencji. |
ZUS, na stronie internetowej www.zus.pl, informuje, że: "(...) Wydłużenie ważności dotyczy orzeczeń (...) wydanych na czas określony, których ważność upłynęła lub upływa:
Wydłużono też ważność orzeczeń, których termin upłynął przed 14 marca 2020 r., o ile nowe orzeczenie, będące podstawą do wydania decyzji w sprawie świadczenia na dalszy okres, nie zostało wydane przed 31 marca 2020 r. Co istotne, przed upływem terminu ważności orzeczenia, na podstawie którego wypłacane jest świadczenie, zainteresowany powinien złożyć wniosek o ustalenie uprawnień do świadczenia na dalszy okres.
Prawo do świadczeń rentowych, uzależnionych od stwierdzenia niezdolności do pracy lub od niezdolności do samodzielnej egzystencji, ulega przedłużeniu do końca miesiąca kalendarzowego, w którym upływa wydłużony termin ważności orzeczenia. Przykładowo, jeśli wydłużona ważność orzeczenia upłynie 15 lipca 2020 r., to prawo do świadczenia przysługuje do 31 lipca 2020 r. W tej sprawie ZUS nie wydaje decyzji.
Należy dodać, że przepisy powołanej na wstępie specustawy umożliwiają dalsze wydłużanie okresów ważności orzeczeń, w zależności od okresu obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego/stanu epidemii oraz jego skutków. W razie dokonania kolejnego wydłużenia ważności orzeczeń, zostanie również wydłużone prawo do świadczeń.
ZUS poinformował również, że: "(...) Niezależnie od wydłużenia ważności orzeczenia na podstawie ustawy z 31 marca 2020 r., ZUS będzie kierował na badanie do lekarza orzecznika ZUS w celu ustalenia (...) dalszego istnienia niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji. Jeśli ZUS uzna, że konieczne jest badanie, wyznaczy je w czasie, w którym możliwe będzie przeprowadzenie takiego badania. (...).
Jeśli w wyniku takiego orzeczenia (...) okaże się, że prawo do świadczenia w wydłużonym okresie przysługiwało w wyższej wysokości (np. w wyniku stwierdzenia całkowitej niezdolności do pracy zamiast częściowej niezdolności do pracy), ZUS wypłaci odpowiednie wyrównanie świadczenia. Jeśli jednak lekarz orzecznik ZUS lub Komisja Lekarska ZUS nie stwierdzi dalszego istnienia niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji, prawo do świadczenia ustanie od pierwszego dnia miesiąca przypadającego po miesiącu, do którego nastąpiło wydłużenie ważności orzeczenia na podstawie ustawy z 31 marca 2020 r. (...)".
|