Do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego (druk sejmowy nr 1108), tzw. pierwszy pakiet deregulacyjny.
Projekt stanowi pierwszy krok w realizacji zapowiedzi polskiego rządu dotyczącej konieczności przeprowadzenia deregulacji w zakresie prawa gospodarczego i administracyjnego, w tym w szczególności w kierunku poprawy środowiska prawnego i instytucjonalnego, w którym działają polskie firmy. Zawiera on wprowadzenie zmian w kilkudziesięciu aktach prawnych, w tym m.in. w kwestii regulacji przeprowadzania kontroli zawartych w Prawie przedsiębiorców.
Kontrole miałyby być przeprowadzane zgodnie z okresowym planem kontroli po uprzednim dokonaniu okresowej analizy prawdopodobieństwa naruszenia prawa w ramach wykonywania działalności gospodarczej (kontrola planowa). Analiza obejmowałaby identyfikację obszarów podmiotowych i przedmiotowych, w których ryzyko naruszenia przepisów jest największe, jak również określała zasady umożliwiające przypisanie przedsiębiorców do jednej z następujących kategorii ryzyka: niskie, średnie, wysokie. Sposób przeprowadzenia analizy określałby organ kontroli lub organ nadrzędny.
Liczba przeprowadzanych kontroli uzależniona miałaby być od kategorii ryzyka. W przypadku niskiego ryzyka kontrola będzie przeprowadzana nie częściej niż raz na 5 lat, w przypadku średniego ryzyka - nie częściej niż raz na 3 lata. W przypadku wysokiego ryzyka nie przewidziano maksymalnej liczby kontroli planowych - będą one przeprowadzane tak często, jak to jest konieczne dla zapewnienia skutecznego stosowania odpowiednich przepisów prawnych, z uwzględnieniem wysokiego ryzyka wystąpienia nieprawidłowości oraz środków niezbędnych do jego ograniczania.
Projektodawca zaproponował też skrócenie czasu trwania kontroli u mikroprzedsiębiorców w rozumieniu art. 7 ust. 1 Prawa przedsiębiorców. Zgodnie z aktualnym stanem prawnym czas trwania wszystkich kontroli organu kontroli u mikroprzedsiębiorcy nie może przekraczać 12 dni roboczych w jednym roku kalendarzowym. Na mocy nowych przepisów limit ma wynosić 6 dni. Niezależnie od skrócenia czasu kontroli dotyczących mikroprzedsiębiorców zaproponowano umożliwienie przedłużenia czasu trwania kontroli u mikroprzedsiębiorcy maksymalnie o 6 dni roboczych w roku kalendarzowych, celem przeprowadzenia w siedzibie organu lub w sposób zdalny czynności kontrolnych związanych wyłącznie z gromadzeniem i analizą dokumentów związanych z przedmiotem kontroli, które nie powinny utrudniać przedsiębiorcy wykonywania działalności gospodarczej. Ze względu na ograniczony przedmiot czynności kontrolnych, nie będzie możliwe np. żądanie udzielenia wyjaśnień (w siedzibie lub w trybie zdalnym), dostarczenia próbek ani też przeprowadzanie jakichkolwiek dodatkowych czynności pod adresem siedziby przedsiębiorcy lub w miejscu wykonywania działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę.
Ponadto przedsiębiorca miałby zostać wyposażony w narzędzie umożliwiające mu wniesienie sprzeciwu wobec czynności kontrolnych bez jednoczesnego wstrzymania czynności kontrolnych, w przypadku gdy organ przeprowadzający kontrolę powoła się na wyłączenia ograniczeń kontroli działalności gospodarczej.
|