Podmiot świadczący usługi doradcze nie może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Przypomniał o tym Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 12 marca 2025 r., nr 0112-KDIL1-3.4012.29.2025.2.AKS.
Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej zwróciła się podatniczka korzystająca ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Wyjaśniła ona, że aktualnie w ramach działalności nierejestrowej zajmuje się wykonywaniem sesji zdjęciowych, głównie rodzinnych i z małych uroczystości. Dodatkowo chciałaby profesjonalnie pomagać Polakom mieszkającym w Norwegii w wypełnianiu wniosków dotyczących m.in. rozliczenia podatkowego osób fizycznych, korekty rozliczenia za lata wsteczne, zasiłku rodzicielskiego. Podatniczka wyjaśniła, że działalność w tym zakresie obejmowałaby przede wszystkim pomoc osobom fizycznym w wypełnianiu danych wniosków, nie udzielałaby im porad, jaki wniosek mają wypełnić, gdyż większość ludzi wie, jaki wniosek chce wysłać do urzędu. Ewentualnie klienci mogą pytać, co im się w danej sytuacji należy, np. jakieś odliczenie od podatku lub świadczenie rodzinne czy renta wdowia. Mogą też pytać dokładnie o szczegóły wniosku, więc takich informacji podatniczka będzie im udzielać.
Podatniczka zapytała, czy wykonywane przez nią w przyszłości usługi będą mogły korzystać z podmiotowego zwolnienia z VAT.
Dyrektor KIS wyjaśnił, że na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatnika posiadającego siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju, u którego wartość sprzedaży, z wyłączeniem podatku, nie przekroczyła w poprzednim ani bieżącym roku podatkowym kwoty 200.000 zł. Zwolnienie to przysługuje także podatnikom rozpoczynającym w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności opodatkowanych VAT, jeżeli przewidywana wartość sprzedaży, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, nie przekroczy tej kwoty.
Omawianego zwolnienia nie stosuje się m.in. do podatników świadczących usługi w zakresie doradztwa (poza wyjątkami niemającymi zastosowania w sprawie).
Zdaniem Dyrektora KIS w pierwszej kolejności należy ustalić, czy usługi, które zamierza świadczyć podatniczka, można uznać za usługi w zakresie doradztwa. Zwrócił on uwagę, że ustawa o VAT oraz przepisy wykonawcze do niej nie definiują pojęcia doradztwa. W potocznym rozumieniu termin "doradztwo" obejmuje szereg usług doradczych, tj.: podatkowe, prawne, finansowe, techniczne, inżynierskie i inne.
Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku języka polskiego PWN 2006, pod pojęciem "doradca" należy rozumieć "ten, kto doradza". Natomiast "doradzać" oznacza "udzielić porady, wskazać sposób postępowania w jakiejś sprawie", a przez doradcę rozumie się tego, kto udziela porad, doradza. Doradztwo jest zatem udzielaniem fachowych zaleceń, porad, np. ekonomicznych czy finansowych. Organ podatkowy jednocześnie zaznaczył, że porada nie musi mieć charakteru odrębnego pisemnego dokumentu, gdyż już samo wykonywanie czynności, których istotą jest doradztwo, decyduje o wyłączeniu tych czynności ze zwolnienia z VAT.
Reasumując, Dyrektor KIS stwierdził, że usługi, które zamierza świadczyć podatniczka, będą się mieściły w kategorii usług w zakresie doradztwa. W związku z tym znajdzie zastosowanie wyłączenie określone w art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. b) ustawy o VAT. W konsekwencji podatniczka, świadcząc te usługi, nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia z VAT.
|