W związku z realizowanymi przez spółkę transakcjami (tj. łączenia użytkowników z twórcami), podstawą opodatkowania będzie prowizja, pomniejszona o należny podatek VAT, potrącana automatycznie przez spółkę przy rozliczeniu za pomocą bramki płatności dostarczonej przez serwis. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 15 listopada 2024 r., nr 0111-KDIB3-1.4012.535.2024.1.KO.
Wnioskodawca, który wystąpił o wydanie interpretacji indywidualnej, planuje utworzyć spółkę, która w ramach działalności gospodarczej będzie prowadzić serwis internetowy, mający za cel łączenie użytkowników z twórcami. Spółka nie będzie stroną żadnych transakcji pomiędzy użytkownikami. Ponadto spółka na żadnym etapie nie będzie stroną transakcji zawieranych za pomocą serwisu ani nie będzie ponosić odpowiedzialności za treści w nim publikowane. Rola spółki będzie sprowadzała się jedynie do udostępnienia strony internetowej, miejsca na serwerze i rozwiązań informatycznych umożliwiających zapoznanie się użytkownikom z treściami zamieszczonymi w serwisie oraz odpłatne uzyskiwanie do nich dostępu. Serwis skierowany będzie wyłącznie do osób fizycznych.
Wnioskodawca wyjaśnił, co należy zrobić w celu publikacji treści i korzystania w pełni z usług serwisu. Wskazał, że twórca będzie mógł zadecydować, czy publikowane treści będą dostępne odpłatnie czy nieodpłatnie. Opłaty będą dokonywane bezgotówkowo za pośrednictwem bramki płatności, którą spółka udostępni użytkownikom na potrzeby rozliczeń. Operator bramki płatności będzie przyjmował wszelkie opłaty za usługi serwisu na własny rachunek bankowy i przekazywał je na rachunek spółki, która następnie będzie przekazywać je na rachunek bankowy właściwego twórcy.
Usługi świadczone przez spółkę w ramach serwisu będą odpłatne w formie prowizji, która będzie obciążała twórcę. Prowizja będzie obliczana i potrącana z kwoty ceny ustalonej za dostęp do treści przez twórcę.
Wątpliwości wnioskodawcy dotyczyły kwestii, czy w związku z prowadzeniem serwisu internetowego spółka jako podstawę opodatkowania powinna wykazywać kwotę prowizji (pomniejszoną o należny podatek VAT) zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT.
Dyrektor KIS wskazał, że, co do zasady, podstawa opodatkowania obejmuje wszystko, co stanowi wartość otrzymanego świadczenia, które dostawca lub świadczący usługę otrzymuje lub powinien otrzymać od kupującego. Przepis art. 29a ust. 6 i ust. 7 ustawy o VAT wymienia elementy, które powinny być wliczane bądź nie do podstawy opodatkowania.
Zdaniem organu podatkowego w opisanej sprawie spółka nie będzie stroną żadnych transakcji pomiędzy użytkownikami. Spółka na żadnym etapie nie będzie stroną transakcji zawieranych za pomocą serwisu ani nie będzie ponosić odpowiedzialności za treści w nim publikowane. Rola spółki będzie sprowadzała się jedynie do udostępnienia strony internetowej, miejsca na serwerze i rozwiązań informatycznych umożliwiających zapoznanie się użytkownikom z treściami zamieszczonymi w serwisie oraz odpłatne uzyskiwanie do nich dostępu. Serwis skierowany jest wyłącznie do osób fizycznych. Wynagrodzeniem spółki za świadczone usługi pośrednictwa będzie prowizja, obliczana i potrącana z kwoty ceny ustalonej za dostęp do treści przez twórcę. Spółka wraz z twórcami ustalą, że kwota prowizji jest kwotą brutto. W związku z tym podstawę opodatkowania z tytułu łączenia w serwisie internetowym użytkowników z twórcami będzie stanowić prowizja (pomniejszona o należny podatek VAT) należna od twórców.
|