Prowadzę sklep spożywczy o powierzchni 140 m2. Czy obowiązują mnie przepisy w zakresie zawarcia umowy dotyczącej nieodpłatnego przekazywania żywności celem przeciwdziałania jej marnowaniu?
NIE. Umowę z organizacją pozarządową w zakresie nieodpłatnego przekazywania żywności spełniającej wymogi prawa żywnościowego, a nieprzeznaczonej do sprzedaży, w szczególności, ze względu na wady wyglądu tej żywności albo jej opakowań, z wyjątkiem napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, zawrzeć muszą sprzedawcy żywności prowadzący przedsiębiorstwo spożywcze w zakresie sprzedaży żywności w jednostce handlu detalicznego lub hurtowego o powierzchni sprzedaży powyżej 250 m2, w której przychody ze sprzedaży żywności stanowią co najmniej 50% przychodów ze sprzedaży wszystkich towarów.
Przy ustalaniu powierzchni sprzedaży należy uwzględnić tę część ogólnodostępnej powierzchni obiektu handlowego, która stanowi całość techniczno-użytkową, przeznaczoną do sprzedaży detalicznej, w której odbywa się bezpośrednia sprzedaż towarów. Nie należy uwzględniać wielkości powierzchni usług i gastronomii oraz powierzchni pomocniczej, do której zalicza się m.in. powierzchnie magazynów czy biur.
Zatem w przypadku opisywanym przez Czytelnika obowiązek taki nie ma zastosowania. Co ważne, jeżeli sprzedawca ma więcej niż jeden punkt sprzedaży, to te kryteria stosuje odrębnie dla każdego z nich.
Przykład 1 Pan Bolesław prowadzi osiedlowy sklep spożywczy, którego powierzchnia sprzedaży to 140 m2. Ze względu na małą powierzchnię lokalu nie musi zawierać umowy z organizacją pozarządową na przekazywanie środków spożywczych.
Pan Euzebiusz prowadzi sklep spożywczo-przemysłowy o powierzchni sprzedaży 270 m2. Przychód ze sprzedaży produktów żywnościowych stanowi niecałe 40% przychodu ze sprzedaży w sklepie. W takim przypadku przedsiębiorca nie musi podpisywać umowy z organizacją pozarządową na przekazywanie jej żywności. |
|