Mój dziadek niedługo ma zostać umieszczony w domu pomocy społecznej. Miesięczna opłata za pobyt jest na tyle wysoka, że nie jest on w stanie jej pokryć ze swojej emerytury. Moje relacje z nim nigdy nie były dobre. Podobno zgodnie z prawem również krewni mogą zostać obciążeni obowiązkiem uiszczenia takiej opłaty. Czy to prawda? Jeśli tak, to czy istnieje możliwość uzyskania zwolnienia z tego obowiązku?
Pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny na zasadach określonych w ustawie o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 901 ze zm.). Tak stanowi art. 60 ust. 1 tej ustawy. Obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej są w kolejności:
1) mieszkaniec domu, a w przypadku osób małoletnich - przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka,
2) małżonek, zstępni przed wstępnymi,
3) gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej,
- przy czym osoby i gmina określone w pkt 2 i 3 nie mają obowiązku wnoszenia opłat, jeżeli mieszkaniec domu ponosi pełną odpłatność. Mieszkaniec domu ponosi opłatę nie większą jednak niż 70% swojego dochodu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy wnosi opłatę z dochodów dziecka, nie więcej niż 70% tego dochodu. Z kolei małżonek, zstępni przed wstępnymi ponoszą opłatę zgodnie z zawartą umową w trybie określonym w art. 103 ust. 2 ustawy. Małżonek, zstępni przed wstępnymi - w przypadku osoby samotnie gospodarującej - ponoszą opłatę, jeżeli dochód jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, jednak kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% tego kryterium, a w przypadku osoby w rodzinie opłatę wnosi się, jeżeli posiadany dochód na osobę jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, z tym że kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.
Osoby wnoszące opłatę lub obowiązane do wnoszenia opłaty za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej można zwolnić z tej opłaty częściowo lub całkowicie, na ich wniosek, po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego, na zasadach określonych w art. 64 ustawy. Przykładowo, dotyczy to np. osób, które wnoszą opłatę za pobyt innych członków rodziny w domu pomocy społecznej, ośrodku wsparcia lub innej placówce, występują uzasadnione okoliczności, zwłaszcza długotrwała choroba, bezrobocie, niepełnosprawność, śmierć członka rodziny. Podobnie w odniesieniu do osób, które wykażą, w szczególności na podstawie dokumentów dołączonych do wniosku, rażące naruszenie przez osobę kierowaną do domu pomocy społecznej lub mieszkańca domu obowiązku alimentacyjnego lub innych obowiązków rodzinnych względem osoby obowiązanej do wnoszenia opłaty.
|