W moim małżeństwie obowiązuje wspólność majątkowa. Mąż pracuje zawodowo, ja na obecną chwilę zajmuję się prowadzeniem gospodarstwa domowego, opieką nad dziećmi. Od kilku miesięcy mąż nie przekazuje całego wynagrodzenia, przez co zdarza się, że brakuje środków niezbędnych do utrzymania rodziny. Czy mogę formalnie domagać się przekazywania przez pracodawcę pensji męża na moje konto bankowe?
TAK, w niektórych sytuacjach będzie to możliwe i to niezależnie od obowiązującego ustroju majątkowego. Zawarcie związku małżeńskiego wiąże się z przyjęciem przez każdego z małżonków określonych obowiązków dotyczących funkcjonowania rodziny, tj. m.in. zaspokojenia jej potrzeb - współmałżonka czy dzieci. Oboje małżonkowie są bowiem zobowiązani, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania tych potrzeb. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym.
Jeżeli jeden z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu nie spełnia ciążącego na nim obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, sąd może nakazać, aby wynagrodzenie za pracę albo inne należności przypadające temu małżonkowi były w całości lub w części wypłacane do rąk drugiego małżonka. Reguluje to art. 28 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1359). Pozostawania we wspólności małżeńskiej nie wyklucza w szczególności uzgodnienie ustroju rozdzielności majątkowej, który przecież nie wpływa ani nie ogranicza powinności małżeńskich, o charakterze ogólnym, podstawowym. Wyrazem tego jest m.in. fakt, iż powołany przepis znajduje się w części Kodeksu, która reguluje prawa i obowiązki małżonków ciążące na nich niezależnie od obowiązującego ustroju majątkowego. Nakaz, o którym mowa powyżej, zachowuje moc mimo ustania po jego wydaniu wspólnego pożycia małżonków. Sąd może jednak na wniosek każdego z małżonków nakaz ten zmienić albo uchylić.
Nie jest zatem istotne, jaki ustrój majątkowy obowiązuje w małżeństwie. Także w przypadku rozdzielności majątkowej małżonkowie mają prawny obowiązek dbania o rodzinę, przekazywania stosownych środków na zaspokojenie jej potrzeb.
W postanowieniu z dnia 7 stycznia 2014 r., sygn. akt XV CA 1495/13, Sąd Okręgowy w Poznaniu stwierdził, że niemożliwe jest zastosowanie normy wyrażonej w art. 28 § 1 K.r.o., gdy małżonkowie nie pozostają we wspólnym pożyciu. Jeżeli nie ulega wątpliwości, że między małżonkami brak jest więzi duchowej i fizycznej, to dla przyjęcia, że małżonków łączy więź gospodarcza, nie jest wystarczające to, iż jedno z nich samodzielnie utrzymuje (opłaca czynsz najmu i inne opłaty) wspólnie zajmowane mieszkanie.
|