Jestem wspólnikiem czteroosobowej spółki cywilnej. Jeden ze wspólników przesłał pozostałym wspólnikom e-mailem wypowiedzenie udziału w spółce ze skutkiem natychmiastowym z powodu choroby. Żaden z nas nie chce kwestionować jego wypowiedzenia. Umowa spółki nie zawiera w tej kwestii żadnych regulacji. Została ona jednak zawarta na piśmie. Czy taka forma wypowiedzenia jest wystarczająca?
Zasady składania wypowiedzenia umowy spółki cywilnej, w tym natychmiastowego z ważnych powodów, reguluje art. 869 K.c. (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740). Wypowiedzenie udziału powoduje ustanie stosunku spółki względem osoby ustępującej, a w przypadku spółki dwuosobowej pociąga za sobą rozwiązanie spółki (zob. art. 871 K.c.). Aby wypowiedzenie udziału w spółce było skuteczne, ustępujący wspólnik musi złożyć stosowne oświadczenie woli pozostałym wspólnikom, w spółce dwuosobowej drugiemu ze wspólników. Nie wymaga ono akceptacji adresata(-ów).
Odpowiedź na pytanie Czytelnika zależy od trzech kwestii, tj.:
Zakładam, że wymienione prawa nie wchodzą w skład majątku spółki cywilnej. Czytelnik wskazał zaś, że umowa spółki była zawarta w formie pisemnej i nie zastrzega określonej formy dla wypowiedzenia, co oznacza, że jej wypowiedzenie może być złożone w formie dokumentowej, w tym m.in. e-mailem. Do zachowania dokumentowej formy czynności prawnej wystarcza bowiem złożenie oświadczenia woli w postaci dokumentu, w sposób umożliwiający ustalenie osoby składającej oświadczenie (art. 772 K.c.). Przy tym przez wspomniany dokument należy rozumieć nośnik informacji umożliwiający zapoznanie się z jej treścią. Stanowi o tym art. 773 K.c.
Forma dokumentowa to forma o niższym stopniu sformalizowania aniżeli forma pisemna. Przejawia się to przede wszystkim w braku konieczności złożenia własnoręcznego podpisu na dokumencie zawierającym oświadczenie woli. Wskazał na to Sąd Okręgowy w Nowym Sączu w wyroku z dnia 15 lipca 2021 r., sygn. akt III Ca 307/21. Dla złożenia oświadczenia woli w postaci dokumentu wystarczające jest złożenie go w jakiejkolwiek postaci umożliwiającej zapoznanie się z jego treścią (pismo, obraz, dźwięk) oraz utrwalenie tej treści na jakimkolwiek nośniku informacji (papier, plik graficzny, plik dźwiękowy). Sąd podkreślił też, że identyfikacja osoby składającej oświadczenie woli może nastąpić bądź na podstawie treści samego dokumentu, w którym złożone zostało oświadczenie, bądź po sprawdzeniu np. informatycznego nośnika danych lub urządzenia, za pomocą którego złożono oświadczenie. Przesłanka ta jest więc spełniona zarówno w odniesieniu do dokumentów, których treść wprost identyfikuje wystawcę dokumentu (podpis na dokumencie, niebędący jednak podpisem własnoręcznym lub elektronicznym - przykładowo: podpis klawiaturowy czy odwzorowany mechanicznie podpis własnoręczny, ale także wzmianka w treści dokumentu określająca osobę składającą oświadczenie), jak i dokumentów zawierających treść anonimową, których sposób sporządzenia lub przekazania odbiorcy pozwala na identyfikację ich wystawcy (adres poczty elektronicznej, z którego dokument został przesłany, adres IP urządzenia sieciowego czy numer telefonu, za pomocą którego wysłana została wiadomość tekstowa).
|