W czerwcu 2025 r. w związku likwidacją jednego z działów w naszym zakładzie, swoje stanowiska pracy straci ponad 20 osób. Wśród pracowników do zwolnienia jest m.in. kobieta, która w maju 2025 r. ukończy 55 lat. Jakim minimalnym stażem pracy musi się ona legitymować, aby uzyskać prawo do świadczenia przedemerytalnego?
Z pytania wynika, że z pracownicą zostanie rozwiązany stosunek pracy lub stosunek służbowy z powodu likwidacji stanowiska pracy z przyczyn ekonomicznych, organizacyjnych, produkcyjnych albo technologicznych, tj. z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2025 r. poz. 214). Jest to jedna z okoliczności uprawniających do świadczenia przedemerytalnego, ale obwarowana dodatkowymi warunkami.
Po pierwsze, pracownica powinna w tym zakładzie pracy być zatrudniona lub pozostawać w stosunku służbowym przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy.
Po drugie, do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy, biorąc pod uwagę, iż wówczas - jak wskazano w pytaniu - będzie miała ukończone 55 lat, musi posiadać okres uprawniający do emerytury wynoszący dla kobiet co najmniej 30 lat (bez względu na wiek wymagany byłby od kobiety 35-letni taki okres).
Kwestie te reguluje art. 2 ust. 1 pkt 2 i pkt 5 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z 2025 r. poz. 421), która jednocześnie precyzuje, iż za okres uprawniający do emerytury uważa się okres ustalony zgodnie z przepisami art. 5-9, art. 10 ust. 1 oraz art. 11 ustawy emerytalnej (patrz ramka).
Po spełnieniu tych indywidualnych warunków pracownicy będzie przysługiwało świadczenie przedemerytalne po upływie co najmniej 180 dni pobierania zasiłku dla bezrobotnych, o ile spełni tzw. warunki ogólne, określone w art. 2 ust. 3 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych, tj.:
Do wymaganego okresu uprawniającego do emerytury, dla celów przyznania świadczenia przedemerytalnego, wliczane są:
|
|