Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej przeznaczył zysk ubiegłego roku na zakup leków i materiałów medycznych. Jak zadekretować te operacje?
Przeznaczenie zysku netto samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej (SP ZOZ) na zakup leków czy materiałów medycznych budzi, naszym zdaniem, wątpliwości. Zapisy księgowe dotyczące podziału zysku netto w SP ZOZ powinny wynikać z decyzji organu zatwierdzającego roczne sprawozdanie finansowe tej jednostki, podjętej na podstawie obowiązujących przepisów prawa. Przepisy o działalności leczniczej wskazują zaś, że zysk netto SP ZOZ przeznacza się na fundusz zakładu, co księgowane jest zapisem po stronie Wn konta 82 "Rozliczenie wyniku finansowego", w korespondencji ze stroną Ma konta 81-1 "Fundusz zakładu". Zakupu leków i materiałów medycznych wskazane jest zaś dokonać z wypracowanych lub otrzymanych z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) środków pieniężnych i zaewidencjonować w księgach według zasad ogólnych. |
Samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej zobowiązane są do prowadzenia ksiąg rachunkowych i sporządzania sprawozdań finansowych zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o rachunkowości, z uwzględnieniem specyfiki ich działalności wynikającej z ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2023 r. poz. 991 ze zm.).
Jak wynika z przepisów art. 53 ust. 3 i 4 ustawy o rachunkowości, podział lub pokrycie wyniku finansowego netto jednostek zobowiązanych, zgodnie z art. 64 ust. 1 tej ustawy, do poddania badaniu rocznego sprawozdania finansowego może nastąpić po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający, poprzedzonego wyrażeniem przez biegłego rewidenta opinii o tym sprawozdaniu bez zastrzeżeń lub z zastrzeżeniami. Podział lub pokrycie wyniku finansowego netto, dokonany bez spełnienia tego warunku, jest nieważny z mocy prawa. Jednocześnie podział lub pokrycie wyniku finansowego netto jednostek niezobowiązanych do poddania badaniu rocznego sprawozdania finansowego może nastąpić po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający. Organem zatwierdzającym - według art. 3 ust. 1 pkt 7 ustawy o rachunkowości - jest organ, który zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, statutem, umową lub na mocy prawa własności jest uprawniony do zatwierdzania sprawozdania finansowego jednostki.
Dokonując podziału zysku lub pokrycia straty w danej jednostce należy uwzględnić także przepisy odpowiednich ustaw regulujących zasady jej funkcjonowania. W samodzielnym publicznym zakładzie opieki zdrowotnej jest to ustawa o działalności leczniczej. Z przepisów art. 58 tej ustawy wynika co prawda, że SP ZOZ decyduje o podziale zysku, jednak postanowienia art. 57 ust. 1 pkt 1 ustawy jednoznacznie wskazują, że zysk netto odnoszony jest na zwiększenie funduszu zakładu SP ZOZ. Fundusz ten stanowi wartość majątku SP ZOZ po odliczeniu funduszu założycielskiego i służy pokryciu strat netto SP ZOZ (por. art. 56 ust. 3 i art. 57 ust. 2 pkt 1 ustawy o działalności leczniczej).
Powyższe regulacje wskazują, że przygotowana przez kierownika SP ZOZ - jako osoby odpowiedzialnej za sporządzenie sprawozdania finansowego i ustalenie wyniku finansowego - propozycja podziału zysku powinna zostać przedstawiona do decyzji organu zatwierdzającego sprawozdanie finansowe SP ZOZ. I to ten organ podejmuje ostateczną decyzję odnośnie przeznaczenia osiągniętego przez SP ZOZ zysku netto.
Niemniej jednak art. 57 ust. 1 pkt 1 ustawy o działalności leczniczej określa wprost, że o zysk netto zwiększa się fundusz zakładu SP ZOZ, co w księgach rachunkowych ewidencjonuje się zapisem po stronie Wn konta 82 "Rozliczenie wyniku finansowego", w korespondencji ze stroną Ma konta 81-1 "Fundusz zakładu". Wspomniana w pytaniu możliwość przeznaczenia zysku netto na działalność statutową, tzn. na zakup leków i materiałów medycznych, budzi zatem wątpliwości. Zakup ten to wyłącznie zmiana struktury aktywów (zmniejszenie środków pieniężnych, zapisem po stronie Ma konta 13-0 "Rachunek bieżący", oraz zwiększenie materiałów, zapisem po stronie Wn konta 31 "Materiały"). Taka sytuacja nie powoduje zmniejszenia zysku netto figurującego na koncie 82 i wykazywanego w pasywach bilansu w pozycji A.VI.
W sytuacji gdy kierownik SP ZOZ planuje wydatkowanie środków pieniężnych na zakup leków i materiałów medycznych o wartości odpowiadającej kwocie zysku netto, może zdecydować o zwiększeniu funduszu zakładu o zysk netto, natomiast na zakup tych materiałów przeznaczyć wypracowane lub otrzymane (np. z NFZ) środki pieniężne. W takiej sytuacji zakup leków i materiałów medycznych ewidencjonuje się według zasad ogólnych.
Analogiczne wyjaśnienia w kwestii podziału zysku w SP ZOZ zamieściło Ministerstwo Finansów w piśmie z 13 marca 2018 r. (nadal aktualnym), będącym odpowiedzią na pytanie naszego Wydawnictwa, w którym przedstawiono jednocześnie stanowisko Ministerstwa Zdrowia o następującej treści:
"Zgodnie z art. 58 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (...), samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej (...) decyduje o podziale zysku, jednak decyzja ta podlega zatwierdzeniu przez podmiot zatwierdzający sprawozdanie finansowe, na podstawie art. 53 ust. 1 ustawy (...) o rachunkowości (...), gdyż propozycja podziału zysku jest przedstawiana w Dodatkowych informacjach i objaśnieniach stanowiących element sprawozdania finansowego podlegającego zatwierdzeniu.
W sytuacji, gdy kierownik sp zoz chce dokonać zakupu środków trwałych z przeznaczeniem na działalność statutową (np. sprzętu i wyposażenia związanego z przechowywaniem dokumentacji medycznej) o wartości odpowiadającej osiągniętemu zyskowi netto, wówczas może zdecydować o zwiększeniu funduszu zakładu o zysk netto stosownie do art. 57 ust. 1 pkt 1 ustawy o działalności leczniczej, natomiast środki finansowe może przeznaczyć na zakup ww. środków trwałych.
Osiągnięty zysk netto wykazany w pasywach bilansu znajduje swoje odzwierciedlenie w zwiększonej wartości składników aktywów bilansu, na przykład środków finansowych".
|