1) Czy prawo do emerytury uzależnione jest od przepracowania określonej liczby lat, czy wystarczające jest tylko ukończenie wieku emerytalnego?
Wprowadzenie od 1 stycznia 1999 r. ustawy emerytalnej zapoczątkowało system świadczeń emerytalnych, do których ubezpieczony nabywa prawo po spełnieniu tylko jednego warunku, tj. wieku emerytalnego. Zatem osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. mogą nabyć prawo do emerytury po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego, bez względu na wymiar udowodnionych okresów składkowych i nieskładkowych.
Ważne: Wysokość emerytury jest uzależniona od kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego w czasie aktywności zawodowej. |
Przykład |
Mężczyzna urodzony 14 sierpnia 1950 r. legitymuje się stażem ubezpieczeniowym wynoszącym 15 lat składkowych oraz 4 lata nieskładkowe. W lipcu 2016 r. zgłosi wniosek o emeryturę ze względu na ukończenie powszechnego wieku emerytalnego. Zainteresowany nabędzie prawo do emerytury 14 lipca 2016 r., po ukończeniu wieku 65 lat i 11 miesięcy. Wysokość stażu pracy pozostanie bez znaczenia.
![]() |
Kalkulator wieku emerytalnego dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl |
Szczegółowe dane dotyczące wysokości powszechnego wieku emerytalnego zostały zawarte w art. 24 ustawy emerytalnej.
Wysokość emerytury, ustalanej według zreformowanych zasad, stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi, w jakim ubezpieczony przechodzi na emeryturę (art. 26 ust. 1 ustawy emerytalnej). Na podstawę obliczenia emerytury składa się kwota składek na ubezpieczenie emerytalne z uwzględnieniem waloryzacji składek zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury, zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz środków zewidencjonowanych na subkoncie w ZUS (w tym również przeniesionych z otwartego funduszu emerytalnego).
Średnie dalsze trwanie życia ustalane jest dla wieku równego wiekowi przejścia na emeryturę i według obowiązujących w tym okresie tablic. W sytuacji, gdy jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego, do ustalenia wysokości emerytury stosuje się tablice obowiązujące w dniu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego przez tego ubezpieczonego (art. 26 ustawy emerytalnej).
2) Czy wysokość emerytury może zostać zwiększona za okresy opłacania składek do KRUS?
Tak, wysokość emerytury ustalona według zreformowanych zasad ulega dodatkowo zwiększeniu za okresy opłacania składek na Fundusz Emerytalny Rolników, Fundusz Ubezpieczenia Społecznego Rolników i ubezpieczenie emerytalno-rentowe rolników, o ile ubezpieczony:
Do wysokości emerytury, obliczonej według zasad omówionych w odpowiedzi na pytanie 1, dodatkowo za każdy rok ubezpieczenia rolniczego ZUS doliczy zwiększenie. Wysokość tego zwiększenia ustala się po 1% emerytury minimalnej za każdy kalendarzowy rok opłacania składek.
3) Czy na wysokość emerytury ma wpływ okres zarejestrowania jako osoba bezrobotna lub pobierania zasiłku dla bezrobotnych?
Na wysokość emerytury wpływa tylko okres, w którym ubezpieczony pobierał zasiłek dla bezrobotnych. Jest on okresem ubezpieczenia, w którym urząd pracy obowiązkowo opłaca składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Zasilają one indywidualne konto ubezpieczonego i stanowią wartość podwyższającą wysokość emerytury. Natomiast w sytuacji, gdy osoba zainteresowana jest tylko zarejestrowana jako osoba bezrobotna i nie posiada prawa do zasiłku dla bezrobotnych, to na jej indywidualne konto nie wpływają żadne składki.
|