Pracownica od 12 marca do 26 lipca 2020 r. pobierała dodatkowy zasiłek opiekuńczy na 4-letnie dziecko. Następnie za okres od 27 lipca do 31 sierpnia 2020 r. wypłaciliśmy jej zasiłek opiekuńczy z ogólnego limitu, gdyż przedszkole, do którego uczęszcza jej dziecko nadal pozostawało zamknięte. Czy postąpiliśmy prawidłowo?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 26 lipca br. był wypłacany na podstawie art. 4 specustawy m.in. rodzicom dzieci w wieku do 8 lat w razie zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do których uczęszcza dziecko, albo niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19, a także, gdy placówka została otwarta, ale ze względu na wymogi sanitarne nie zapewniała opieki wszystkim dzieciom, bądź rodzice z obawy przed koronawirusem nie zdecydowali się posłać do niej dziecka. Po 26 lipca 2020 r., pomimo że sytuacja epidemiologiczna w kraju nie uległa poprawie, Rada Ministrów nie zdecydowała się na przedłużenie wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Stąd też po tej dacie pracownik może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy na podstawie m.in. art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej. Przepis ten przewiduje wypłatę tego świadczenia z tytułu sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat m.in. w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, a także choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę uaktywniającą, o której mowa w art. 50 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. z 2020 r. poz. 326 ze zm.), lub dziennego opiekuna sprawujących opiekę nad dzieckiem.
![]() |
Przepisy specustawy dostępne są w serwisie www.przepisy.gofin.pl. |
Ponadto zasiłek opiekuńczy przysługuje w razie choroby dziecka lub z powodu podejrzenia o nosicielstwo choroby zakaźnej.
Z literalnego brzmienia powołanego przepisu wynika, że ubezpieczony-rodzic dziecka jest uprawniony do wypłaty zasiłku opiekuńczego z tytułu konieczności sprawowania osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 w razie zamknięcia placówki, do której ono uczęszcza, pod warunkiem że zamknięcie to będzie nieprzewidziane.
Jak wyjaśnił ZUS w komunikacie z 31 lipca 2020 r. (dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl): "(...) Za nieprzewidziane zamknięcie placówki, do której uczęszcza dziecko, uważa się takie, o którym ubezpieczony dowiedział się w terminie krótszym niż 7 dni przed dniem jej zamknięcia. (...)" (por. też pkt 240 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej).
Ważne: Za nieprzewidziane zamknięcie żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do której uczęszcza dziecko nie uznaje się zamknięcia tej placówki na okres przerwy wakacyjnej, a także nieprzyjęcia dziecka do żłobka/przedszkola ze względu na ograniczony limit miejsc z powodu koronawirusa (por. komunikat ZUS). |
Biorąc powyższe pod uwagę, jeśli przedszkole, do którego uczęszcza dziecko pracownicy zostało zamknięte niespodziewanie, czyli np. w związku z ogłoszeniem kwarantanny, powodzią lub awarią, i pracownica dowiedziała się o tym fakcie w terminie krótszym niż 7 dni przed zamknięciem, to była uprawniona do zasiłku opiekuńczego za wskazany w pytaniu okres. Natomiast jeżeli przedszkole pozostaje zamknięte niezmiennie od 12 marca 2020 r. z powodu COVID-19, to po 26 lipca 2020 r. pracownica nie była już uprawniona do zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat.
Dodajmy, że limit dni zasiłku opiekuńczego wynosi 60 dni w roku kalendarzowym. Uwzględnia się w nim poza ww. opieką także okresy sprawowania opieki nad dziećmi chorymi w wieku do 14 lat, dziećmi niepełnosprawnymi, o których mowa w art. 32 ust. 1 pkt 2a i 2b ustawy zasiłkowej, a także innymi chorymi członkami rodziny. Limit ten stosuje się niezależnie od liczby osób uprawnionych i wymagających opieki.
Zwracamy uwagę! Z doniesień prasowych (dostępnych na dzień oddania niniejszego numeru UiPP do druku) wynika, iż rozważane jest ponowne uregulowanie prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Na ten temat będziemy Państwa na bieżąco informować na naszej stronie internetowej w zakładce "Redakcja informuje" oraz w serwisie "Tarcza Antykryzysowa".
|