Umowa o pracę pracownika zatrudnionego na czas określony rozwiązała się z dniem 31 maja 2024 r. Następnego dnia na PUE ZUS wpłynęło jego zwolnienie lekarskie wystawione na okres od 1 do 21 czerwca 2024 r. Czy wypełniając zaświadczenie Z-3 na potrzeby ustalenia przez ZUS podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za okres po ustaniu zatrudnienia, powinniśmy w nim podać także takie składniki jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy czy też nagrodę okolicznościową?
Wymienione w pytaniu składniki powinny zostać wpisane w zaświadczeniu płatnika Z-3. Zostaną one przez ZUS wliczone do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego.
Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego (art. 6 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Jednakże, po spełnieniu określonych warunków, może mieć do niego prawo także osoba, która zachorowała już po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego. Warunkiem jest, aby niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała nie później niż w ciągu:
Ważne: Za okres niezdolności do pracy przypadający po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego zasiłek chorobowy przysługuje nie dłużej niż przez 91 dni. |
Powyższe nie dotyczy jedynie niezdolności do pracy powstałej wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi ich pobrania, spowodowanej gruźlicą lub występującej w trakcie ciąży (art. 9 ust. 2 ustawy zasiłkowej).
Prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia nie nabędzie osoba, która spełnia warunki określone w art. 13 ustawy zasiłkowej, to jest m.in. ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy; kontynuuje lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby; jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.
Jeśli chodzi o podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, to ZUS ustala ją co do zasady w taki sam sposób jak za okres przypadający w czasie trwania tego ubezpieczenia. Wyjątkiem jest przyjmowanie do niej niektórych składników wynagrodzenia, wcześniej nieuwzględnianych w podstawie wymiaru. Jak wyjaśnił ZUS w komentarzu do ustawy zasiłkowej, dotyczy to składników wynagrodzenia:
Odnosząc powyższe do pytania Czytelnika, pracodawca wypełniając zaświadczenie płatnika składek Z-3 dla potrzeb ustalenia przez ZUS podstawy wymiaru zasiłku chorobowego byłemu pracownikowi, powinien w nim zamieścić oprócz wynagrodzenia zasadniczego wypłaconego za odpowiednie miesiące (tj. 12 miesięcy kalendarzowych lub pełne miesiące kalendarzowe zatrudnienia) także kwotę wypłaconego mu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy oraz nagrodę okolicznościową (w miesiącach, w których zostały wypłacone). Składniki te zostaną wliczone do podstawy wymiaru w kwocie faktycznie wypłaconej i powinny być wykazane w sekcji "Uwagi". Wysokość podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego jest jednak ograniczona i w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia 2024 r. nie może być wyższa niż 8.147,38 zł (art. 46 ustawy zasiłkowej).
ZUS podejmie wypłatę zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia dopiero wówczas, gdy absencja chorobowa będzie trwała nieprzerwanie co najmniej 30 dni (okres niezdolności do pracy może być orzeczony kilkoma zwolnieniami lekarskimi).
|