Od wielu lat prowadzę własną działalność pozarolniczą. W dniu 10 sierpnia 2024 r. ukończę 60 lat i chciałabym, aby od tego dnia ZUS przyznał mi prawo do emerytury oraz podjął jej wypłatę. Czy w tym celu wniosek o to świadczenie powinnam złożyć najpóźniej 10 sierpnia 2024 r.?
NIE. Zainteresowana ma na to czas do końca sierpnia 2024 r.
Co do zasady, prawo do świadczeń emerytalno-rentowych powstaje z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego prawa, a więc w przypadku tzw. powszechnej emerytury - z dniem ukończenia przez ubezpieczonego wieku emerytalnego, wynoszącego odpowiednio 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn.
Mowa o tym w art. 100 z uwzględnieniem art. 24 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2023 r. poz. 1251 ze zm.), zwanej ustawą emerytalną. Ustawodawca jednocześnie w art. 129 tej ustawy zastrzegł, iż świadczenia te wypłaca się, poczynając od dnia powstania do nich prawa, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek lub wydano decyzję z urzędu, z pewnym wyjątkiem, ale przewidzianym wyłącznie dla ubiegających się o rentę rodzinną.
Gdyby Czytelniczka była uprawniona do renty z tytułu niezdolności do pracy, organ rentowy, za sprawą art. 24a ustawy emerytalnej, przyznałby jej z urzędu emeryturę zamiast tej renty, począwszy od dnia osiągnięcia przez nią wieku uprawniającego do emerytury, tj. od dnia ukończenia 60. roku życia lub - w przypadku gdy wypłata renty z tytułu niezdolności do pracy była wstrzymana - od dnia, od którego podjęto jej wypłatę.
W przeciwnym razie, aby ZUS przyznał i wypłacał należną jej powszechną emeryturę począwszy od pierwszego dnia nabycia uprawnień do tego świadczenia (tj. od 10 sierpnia 2024 r.), z wnioskiem o jej przyznanie powinna wystąpić przed upływem miesiąca, w którym ukończy 60 lat (tj. do 31 sierpnia 2024 r.).
|