Zatrudniony od wielu lat pracownik, który w lipcu 2023 r. ukończyłby 65 lat, nagle zmarł. Jego żona ma obecnie 56 lat i nadal pracuje. Czy ma ona szansę na uzyskanie renty rodzinnej po mężu, mimo że on nie pobierał z ZUS żadnego świadczenia oraz z uwagi na wykonywanie przez nią pracy?
Żonie zmarłego pracownika przysługuje renta rodzinna. Osiągane przez pracownicę przychody mogą, ale nie muszą mieć wpływu na jej wypłatę. Prawo do tej renty ustalane jest na wniosek, a więc warto go złożyć.
Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy. Stanowi o tym art. 65 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2022 r. poz. 504 ze zm.), zwanej ustawą emerytalną.
Wśród uprawnionych członków rodziny osoby zmarłej ustawodawca wymienił m.in. małżonka, a więc wdowę i wdowca. Wymienieni członkowie rodziny, aby otrzymać rentę rodzinną, muszą spełnić odpowiednie warunki. Wdowa nabywa prawo do renty rodzinnej, jeżeli m.in. w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy (art. 70 ust. 1 pkt 1 ustawy emerytalnej).
W zakresie pobierania renty rodzinnej i osiągania dodatkowych przychodów zastosowanie będzie miał art. 104 ustawy emerytalnej. Określa on, że prawo do renty ulega zawieszeniu lub świadczenie to ulega zmniejszeniu w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, tj. z tytułu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej albo prowadzenia pozarolniczej działalności oraz służby mundurowej. To jednak, czy renta rodzinna, do której uprawniona będzie pracownica, będzie podlegała zawieszeniu czy zmniejszeniu, zależne będzie od wysokości osiąganego przez nią przychodu. Prawo do renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba, ulega zawieszeniu w razie osiągania przychodu w kwocie wyższej niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS. Natomiast w razie osiągania przychodu w kwocie przekraczającej 70% takiego wynagrodzenia, nie wyżej jednak niż 130% tej kwoty, renta ulega zmniejszeniu o kwotę przekroczenia, nie większą jednak niż kwota maksymalnego zmniejszenia.
|