Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne  »   Zawieszenie pracownikowi emerytury a obowiązki informacyjne wobec ZUS
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Zawieszenie pracownikowi emerytury a obowiązki informacyjne wobec ZUS

Gazeta Podatkowa nr 82 (1957) z dnia 13.10.2022
Bogdan Majkowski

Pracownikowi została przyznana wcześniejsza emerytura, przy czym - z uwagi na to, że nie rozwiązał stosunku pracy - jej wypłata została zawieszona. Czy musimy zawiadomić ZUS o zatrudnianiu emeryta, a po zakończeniu roku przekazać informację o przychodzie rocznym?

NIE. Obowiązek taki powstanie natomiast wówczas, jeśli z osobą tą zostanie rozwiązany stosunek pracy i następnie - już po "odwieszeniu" emerytury - zostanie ona ponownie zatrudniona.

W sytuacji opisanej w pytaniu zastosowanie miał art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2022 r. poz. 504), zwanej ustawą emerytalną. Przepis ten informuje, że prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury ustalonego w decyzji organu rentowego.

W tym przypadku na zawieszenie prawa do świadczenia emerytalnego nie ma więc żadnego wpływu osiągany przez emeryta przychód. Podstawą do jego zawieszenia jest fakt nierozwiązania dotychczasowego stosunku pracy.

Skoro osiągany aktualnie przychód nie ma wpływu na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia emerytalnego, pracodawca nie musi informować ZUS o fakcie zatrudniania takiej osoby ani składać rocznej informacji o osiągniętym przez nią przychodzie w roku bieżącym. Obowiązek ten wystąpi natomiast wówczas, jeśli z pracownikiem zostanie rozwiązana umowa o pracę w celu "odwieszenia" świadczenia emerytalnego i następnie podpisana kolejna.

Jeżeli nawiązanie nowego stosunku pracy nastąpi w trakcie roku kalendarzowego, w zaświadczeniu o przychodzie za ten rok pracodawca powinien podać jedynie przychód osiągnięty po "odwieszeniu" emerytury, czyli z tytułu nowego zatrudnienia i nawet wówczas, jeśli umowa o pracę zostanie podpisana z dotychczasowym pracodawcą.

Przy czym, w myśl art. 103 ust. 2 ustawy emerytalnej, ograniczenia zarobkowe nie dotyczą emerytów, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, tj. 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn.

Trzeba też zwrócić uwagę, że mimo iż emerytura pracownika, o którym mowa w pytaniu, uległa od razu zawieszeniu, pracodawca powinien zgłosić w ZUS zmianę kodu tytułu ubezpieczenia - z dotychczasowego 01 10 0 0 (przy założeniu, że pracownik nie jest osobą niepełnosprawną) na 01 10 1 0.

Przykład

Z dniem 12 października 2022 r. pracownikowi została przyznana wcześniejsza emerytura, przy czym na podstawie art. 103a ustawy emerytalnej wypłata świadczenia została zawieszona. Pracownik uzgodnił z pracodawcą, że z dniem 28 listopada 2022 r. ulegnie rozwiązaniu jego stosunek pracy, a z dniem 1 grudnia 2022 r. zostanie ponownie zatrudniony. W październiku 2022 r. pracodawca nie musi informować ZUS o zatrudnianiu emeryta. Informację taką będzie musiał natomiast złożyć w grudniu 2022 r. W zaświadczeniu o przychodzie za 2022 r., na złożenie którego będzie miał czas do 28 lutego 2023 r., poda jedynie przychód za grudzień 2022 r.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.