Pracownik zatrudniony na pełny etat przechodzi na emeryturę z końcem sierpnia 2021 r. Obecnie po zwolnieniu lekarskim przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym. Przysługuje mu tylko wynagrodzenie zasadnicze, bez żadnych dodatków. Czy w jego przypadku wysokość odprawy emerytalnej będzie odpowiadała kwocie wynagrodzenia zasadniczego, bowiem nie przysługują mu składniki zmienne?
Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia (art. 921 § 1 K.p.). Odprawę tę oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Sposób ustalenia ekwiwalentu uregulowano w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. z 1997 r. nr 2, poz. 14 ze zm.). Przewiduje ono, że składniki określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości przyjmowane są do obliczenia ekwiwalentu w wysokości należnej w miesiącu nabycia do niego prawa. Składniki przysługujące za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc (tzw. zmienne miesięczne), wypłacone w okresie 3 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, uwzględnia się w średniej wysokości z tego okresu. Natomiast składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, wypłacone w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, wlicza się w średniej wysokości z tego okresu.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracownik otrzymuje wyłącznie stałe miesięczne wynagrodzenie zasadnicze i tyle też wyniesie jego odprawa emerytalna brutto.
|