Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne  »   Dla urodzonych po 1948 r. raczej nowa emerytura

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Dla urodzonych po 1948 r. raczej nowa emerytura

Gazeta Podatkowa nr 39 (1810) z dnia 17.05.2021
Honorata Urbaniak

W lipcu 2021 r. ukończę 60 lat, a więc będzie mi przysługiwała emerytura powszechna. Czy ZUS ustali mi ją na starych, czy na nowych zasadach?

Skoro Czytelniczka powszechny wiek emerytalny osiągnie w lipcu 2021 r., to jako osoba urodzona po 31 grudnia 1948 r. może liczyć na emeryturę obliczoną w całości według nowych zasad. Ze względu na datę urodzenia i osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego ustawodawca przewidział możliwość obliczenia emerytury:

  • w całości według starych zasad dla ubezpieczonych urodzonych przed 1 stycznia 1949 r.,
  • według mieszanych zasad, a więc w stosownej proporcji według starych i nowych zasad, tj. odpowiednio 80% i 20%, 70% i 30%, 55% i 45%, 35% i 65% lub 20% i 80% - dla ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r., którzy m.in. w latach 2009-2014 osiągnęli powszechny wiek emerytalny,
  • w całości według nowych zasad dla ubezpieczonych urodzonych:
    • po 31 grudnia 1948 r., którzy powszechny wiek emerytalny osiągnęli po 2014 r. lub
    • przed 1 stycznia 1949 r., którzy spełniają warunki określone w art. 55-55a ustawy emerytalnej.

Emerytura przysługująca Czytelniczce stanowić będzie równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia przez średnie dalsze trwanie życia przyjęte dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę ubezpieczonej. Jeśli chodzi o podstawę obliczenia emerytury, będzie to zwaloryzowana kwota składek na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowanych na koncie Czytelniczki do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługiwać jej będzie wypłata emerytury, zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz z założenia kwota środków zewidencjonowanych na subkoncie.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.