Przez kilka ostatnich lat przebywałam na rencie z tytułu niezdolności do pracy. Gdy ukończyłam 60 lat, ZUS z urzędu przyznał mi emeryturę. Ponieważ w czasie pobierania renty pracowałam, co kwartał była ona zwiększana o wypracowany staż pracy. Czy mogę liczyć na takie zwiększenie świadczenia, pracując na emeryturze?
Na takie przeliczenie świadczenia, tj. poprzez doliczenie nieuwzględnionych dotychczas w wymiarze świadczenia okresów składkowych lub nieskładkowych, Czytelniczka nie może liczyć. Dotyczy ono wprawdzie emerytury, jednak wyłącznie tej ustalonej na tzw. starych zasadach, określonych w art. 53 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2018 r. poz. 1270 ze zm.), zwanej ustawą emerytalną, o czym stanowi art. 112 ust. 1 pkt 1 tej ustawy.
Emerytura należna zainteresowanej, jak wynika z pytania, została natomiast ustalona na nowych zasadach. Nie ma zatem możliwości doliczenia do niej wypracowanego przez Czytelniczkę stażu pracy. Istnieje jednak inny sposób zwiększenia jej wysokości.
Za sprawą art. 108 ustawy emerytalnej, w przypadku gdy po dniu, od którego przyznano emeryturę ustaloną na nowych zasadach, emeryt podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, wysokość świadczenia powiększa się o kwotę wynikającą z podzielenia składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego po dniu ustalenia prawa do emerytury i odpowiednio zwaloryzowanych przez wyrażone w miesiącach średnie dalsze trwanie życia ustalone dla wieku danego ubezpieczonego w dniu złożenia wniosku o przeliczenie wysokości emerytury.
Przy czym, o ile o doliczenie stażu pracy do renty z tytułu niezdolności do pracy zainteresowana mogła występować po zakończeniu każdego kwartału (a więc cztery razy w roku), to ponowne ustalenie wysokości nowej emerytury następuje na wniosek zgłoszony nie wcześniej niż po upływie roku kalendarzowego lub po ustaniu ubezpieczeń emerytalnego i rentowych (tj. z założenia raz w roku).
|