Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Rodzice mają trzy miesiące na złożenie wniosku o 500+
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Rodzice mają trzy miesiące na złożenie wniosku o 500+

Gazeta Podatkowa nr 51 (1926) z dnia 27.06.2022
Bożena Dziuba

Pod koniec kwietnia 2022 r. urodziłam pierwsze dziecko. Wniosek o świadczenie wychowawcze złożyłam jednak w połowie czerwca 2022 r. Czy to oznacza, że świadczenie 500+ będzie mi należne dopiero od czerwca 2022 r.?

NIE, o ile zainteresowana złożyła (albo w odpowiednim czasie złoży) wniosek o świadczenie wychowawcze, zwane świadczeniem 500+, także na okres świadczeniowy 2021/2022, który zakończył się z dniem 31 maja 2022 r.

Prawo do świadczenia 500+ dla matki dziecka w wieku do ukończenia 18. roku życia ustalane jest:

  • na tzw. okres świadczeniowy, obejmujący okres od dnia 1 czerwca do dnia 31 maja roku następnego,
  • z założenia począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek, do końca okresu świadczeniowego, ale nie wcześniej niż od dnia urodzenia się dziecka.

Jeśli jednak wniosek o ustalenie prawa do świadczenia 500+ zostanie złożony w okresie 3 miesięcy, licząc od dnia urodzenia się dziecka, prawo to ustala się od miesiąca urodzenia się dziecka. W przypadku złożenia wniosku po tym terminie prawo do świadczenia wychowawczego ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek, do końca okresu świadczeniowego. Tak wynika z art. 18 ust. 1-3 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2019 r. poz. 2407 ze zm.).

Rodzice mają zatem 3 miesiące od urodzenia się dziecka na złożenie do ZUS wniosku o świadczenie 500+, aby otrzymać to świadczenie od dnia narodzin dziecka.

Ponieważ jednak Czytelniczka urodziła dziecko przed 1 czerwca 2022 r., powinna złożyć dwa wnioski o świadczenie 500+, tj. na:

  • trwający w dniu narodzin dziecka okres świadczeniowy 2021/2022, który zakończył się 31 maja 2022 r., jak i
  • kolejny, nowy okres świadczeniowy 2022/2023, który rozpoczął się z dniem 1 czerwca 2022 r.

Po dochowaniu 3-miesięcznego terminu na złożenie tego pierwszego z wyżej wymienionych wniosków, licząc od dnia narodzin dziecka, świadczenie 500+ zostanie zainteresowanej przyznane od dnia urodzenia się dziecka.

Warto jednak przypomnieć, iż świadczenie wychowawcze przysługuje w wysokości 500 zł miesięcznie na dziecko. W przypadku urodzenia dziecka w trakcie miesiąca, kwotę świadczenia przysługującą za niepełny miesiąc (w przypadku opisanym w pytaniu za kwiecień 2022 r.), zgodnie z art. 5 ust. 1-2 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, ustala się poprzez:

  • podzielenie kwoty tego świadczenia (500 zł) przez liczbę wszystkich dni kalendarzowych w tym miesiącu (odpowiednio dla kwietnia - przez 30),
  • pomnożenie otrzymanej kwoty przez liczbę dni kalendarzowych, za które to świadczenie przysługuje,
  • zaokrąglenie otrzymanej kwoty świadczenia 500+ przysługującej za niepełny miesiąc do 10 groszy w górę.

Pełną kwotę 500 zł miesięcznie zainteresowana będzie otrzymywała począwszy do maja 2022 r.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.